birgün

27° AZ BULUTLU

TRT Genel Müdürü Sobacı: Gelir adaletsizliği hakkında kamuoyunu bilinçlendirmeliyiz

Medya Zirvesi’nde bir araya geldiği Avrupa Yayın Birliği temsilcilerine hitap eden TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, “Biz kamu yayıncıları olarak bilgi kirliliğinin, maksatlı algı operasyonlarının ve dezenformasyonun karşısında tüm gücümüzle mücadele edecek önemli kurumlarız. Kamu yayıncıları olarak sorumluluğumuz bununla da sınırlı değil. Radikalleşme, gelir adaletsizliği, küresel terörizm, siber güvenlik ve ekolojik sorunlar hakkında kamuoylarını bilinçlendirmeliyiz” dedi.

MEDYA 23.05.2022 16:47
TRT Genel Müdürü Sobacı: Gelir adaletsizliği hakkında kamuoyunu bilinçlendirmeliyiz
Abone Ol google-news

TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, Medya Zirvesi'nde bir araya geldiği Avrupa Yayın Birliği (European Broadcasting Union-EBU) temsilcilerine hitap etti.

TRT'den yapılan açıklamaya göre, TRT'nin de üyesi olduğu EBU temsilcileri, salgın sebebiyle iki yıl sonra ilk defa yüz yüze düzenlenen etkinlikte buluştu. EBU Medya Zirvesi'ne TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı ve EBU Genel Direktörü Noel Curran'ın yanı sıra 41 ülkeden yaklaşık 200 üst düzey yayıncı katıldı.

İki gün boyunca devam edecek etkinlikte, ‘kamu yayıncılığının geleceği’, ‘mücadele edilmesi gereken zorluklar’, ‘yeni eğilimler’ ve ‘gençlere ulaşılabilirlik’ gibi bazı başlıklar tartışılacak.

AKP iktidarına bağlılığı nedeniyle eleştirilen TRT’nin Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı, zirvede yaptığı konuşmada, kamu yayıncılarının sorumluluklarından bahsetti. Sobacı şu ifadeleri kullandı:

“Biz kamu yayıncıları olarak bilgi kirliliğinin, maksatlı algı operasyonlarının ve dezenformasyonun karşısında tüm gücümüzle mücadele edecek önemli kurumlarız. Kamu yayıncıları olarak sorumluluğumuz bununla da sınırlı değil. Radikalleşme, gelir adaletsizliği, küresel terörizm, siber güvenlik ve ekolojik sorunlar hakkında kamuoylarını bilinçlendirmeliyiz. Küresel terörizmle en güçlü mücadeleyi veren Türkiye'nin kamu yayıncısı olarak, terörizmin kaynağı ve hedefi neresi olursa olsun hep birlikte buna karşı koyma noktasında sağlam bir iş birliği çağrısında bulunuyoruz.”

“TÜRKİYE, AMERİKA'DAN SONRA DİZİ İHRACATINDA İKİNCİ SIRADA”

TRT Genel Müdürü Sobacı, TRT'nin dizi ve ortak yapımlarının 'başarısı' ile dijital çalışmalarına ilişkin ise şunları kaydetti:

“TRT dizilerine gösterilen küresel ilgiye dikkati çekmek isterim. Türkiye, Amerika'dan sonra dizi ihracatında ikinci sırada yer alıyor. Bu başarıda kurumumuzun dünya çapında dizi satışları alanındaki çalışmalara öncülük etmesinin yadsınamaz bir payı var. Dizilerimiz, ortak yapım filmlerimiz ve çizgi filmlerimiz çok fazla talep görüyor. Önümüzdeki aylarda uluslararası TRT dijital video platformumuzu hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu dijital platform ve hazırlanacak yeni içerikler aynı zamanda EBU üyeleri ile gerçekleştirebilecek ortak yapımların yanı sıra EBU pre-buy network'ünün (ön-alım sistemi) sunduğu imkanlar ve iş birliği fırsatlarından daha fazla yararlanabilmemize imkan tanıyacak. TRT, salgın döneminde EBU'nun 'Content Appeal' adı altında başlattığı ve üyelerin ücretsiz program temin edebildikleri program havuzu uygulamasına belgesel, drama gibi farklı türlerde program içerikleri ile faal olarak katkıda bulundu. Bununla birlikte, TRT sinema alanında da uluslararası iş birliklerini her geçen gün daha da etkin hale getirerek adından söz ettiriyor. Son üç yılda TRT ortak yapımı sinema filmleri, başta Cannes, Berlin, Karlovy Vary, Venedik, San Sebastian, Varşova ve Locarno Film Festivalleri olmak üzere 300'ün üzerinde ulusal ve uluslararası festivalde yaklaşık 275 ödül aldı. TRT ayrıca, Uluslararası Film Festivallerinde verilen TRT Özel Ödülleri, kurumsal iş ortaklıkları ve etkinliklerle de bu alandaki ortaklık ve iş birliklerine katkıda bulunuyor.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol