birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

SİYASET 15.07.2021 06:37

TRT’yi yandaşla doldurdular

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TRT yönetiminde değişikliğe gidildi. Pelikan ve SETA çevresinin damga vurduğu atamalar arasında AKP’li Hilal Kaplan ile Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu da yer aldı.

TRT’yi yandaşla doldurdular

HABER MERKEZİ

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ve Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu’nun yönetim yapısında değişikliğe gidildi. Kuruma yönelik yeni atamalara ‘Pelikan’ ve SETA çevresi damga vurdu.

TRT’ye yönelik atamalar ve yönetim yapısına ilişkin karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. TRT Yönetim Kurulu üye sayısı 7’den 9’a çıkarılırken görev süresi sona eren TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in yerine Genel Müdürlüğe, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un yardımcısı Mehmet Zahid Sobacı atandı. Yönetim Kurulu (YK) Başkanlığına ise Ahmet Albayrak getirildi. Sabah gazetesinin ‘Pelikancı’ yazarı Hilal Kaplan da Yönetim Kurulu üyesi yapıldı. Yönetime atananlar arasında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu Oğuzhan Bilgin de bulunuyor.

Görev süresi sona eren TRT Yönetim Kurulu Başkanı Eren, Twitter hesabından açıklama yaptı. Eren, “10 Temmuz 2017 tarihinde 4 yıllığına atandığım TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğü görevimin sonuna gelmiş bulunmaktayım. Desteklerini her daim hissettiğim Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum” dedi.

TRT’ye yapılan atamalarda şu isimler yer aldı:

• Prof. Dr. Ahmet Albayrak (YK başkanı) Erciyes Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi. Ahmet Albayrak, AKP’ye yakınlığı ile bilinen TVNET’in imtiyaz sahibi.

• Prof. Dr. Mehmet Zahid Sobacı (Genel müdür-YK üyesi) Basın İlan Kurumu yönetim kurulu başkanı. Sobacı, 2015-2018 yılları arasında SETA’da iç siyaset alanında çalışmalar yürüttü.

• Doç. Dr. Oğuz Göksu (YK Üyesi) Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü personeli.

• Mücahid Eker (YK üyesi) İletişim Başkanlığı medya koordinatörü.

• Doç. Dr. Oğuzhan Bilgin (YK üyesi) Siyaset bilimci-sosyolog, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in oğlu. Bilgin, Twitter’da muhalefete yönelik sert söylemleriyle biliniyor. Bilgin aynı zamanda Cumhurbaşkanı Başdanışmanı olarak görev yapıyordu.

• Pelikancılar ekibinden Hilal Kaplan Öğüt (YK üyesi) Sabah ve Daily Sabah yazarı. Pek çok skandala imza atan Kaplan, son olarak Marmaris’te bulunan Cumhurbaşkanlığı yazlık sarayına ilişkin çıkışıyla da dikkat çekmişti. Kaplan’ın ataması, Marmaris’teki yazlık Saray’a düzdüğü övgünün ödüllendirilmesi şeklinde değerlendirildi.

• Meryem İlayda Atlas Çetin (YK üyesi) Daily Sabah Yayın Koordinatörü, SETA araştırmacısı. Kartal İmam Hatip mezunu olan ve Daily Sabah gazetesinde Yayın Koordinatörlüğü yapan Çetin’in eski Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yakın arkadaşı olduğu da biliniyor.
Doç. Dr. Veysel Kurt (YK üyesi) İstanbul Medeniyet Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi öğretim üyesi, SETA araştırmacısı.

• Atakan Yılmaz (YK üyesi)

Öte yandan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan kararla önceki yönetmelikte ‘Genel Müdür, Yönetim Kurulunun başkanıdır’ ibaresiyle aynı isim tarafından yürütüleceği belirtilen TRT Yönetim Kurulu Başkanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü fonksiyonları ayrıldı. TRT yönetiminde görevden almalar da oldu. 347 numaralı atama kararında; “Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Yönetim Kurulu üyeleri Mustafa Akış, Osman Urgun ve Erkan Durdu, 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2’nci maddesi gereğince bu görevlerinden alınmıştır” ifadesi yer aldı.

***

Yandaşlık daha fazla perçinleşecek

Atama kararlarını değerlendiren CHP’nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “TRT kanunlarında, yayın esaslarında, “TRT tek yönlü, taraf tutan yayın yapamaz. Bir siyasi partinin, grubun, çıkar çevresinin, inanç ve düşüncenin menfaatlerine alet olamaz diyor. Ama TRT, AKP döneminde bu ilkelerden tamamen uzaklaşmış durumda. Muhalefet partilerinin görüşleri, sesi zaten yok denecek noktaya getirilmişti. TRT’nin dev bütçesi ideolojik yayınlar için yandaşlara aktarılmaktaydı. Şimdi tüm bunlar daha da perçinlenecek” ifadelerini kullandı. Çakıözer sözlerini şöyle sürdürdü: “Yönetim Kurulu listesinin tamamına yakınının geldikleri yerlere, bağlı oldukları kurumlara baktığınızda bu tarafgirliğin daha da artacağı ortada. Bu durum halkın haber alma hakkı, kamu yayıncılığı açısından kaygı verici. 83 milyonun vergileriyle yayın yapan TRT tarafsız olmak, kamu yayıncılığı yapmak, sadece kamunun çıkarlarına hizmet etmek zorunda. Bunun için tarafsız olmak zorunda.”

CHP Milletvekili Veli Ağbaba ise şöyle konuştu: “Devleti babalarının çiftliği gibi yönetiyorlar. Pelikancılar, Hilal Kaplan gibi isimler TRT’ye atandı. TRT’ye günümüzün Goebbels’inin yani Pergoleci’nin ekibini getirmişler. Hem muhafazakarlık yapıp hem de kamunun imkanlarıyla haramla beslenen ekiplerle devlet kurumlarına çöküyorlar. Hepsinin tek çıkış noktası SETA Vakfı ve Pergoleci’nin ekibi.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol