birgün

7° AÇIK

DÜNYA 20.01.2021 23:51

Trump 4 yıllık görev süresi içinde 30 bin 573 kez yalan söyledi

Washington Post'un analizine göre, Donald Trump 4 yıllık başkanlığı sırasında 30 bin 573 kez yalan ve yanlış yönlendirici ifade kullandı.

Trump 4 yıllık görev süresi içinde 30 bin 573 kez yalan söyledi

Dış Haberler Servisi

Konuşma analizleri, Donald Trump'ın 4 yıllık başkanlığı sırasında 30 binden fazla yalan söylediğini ortaya koydu.

Washington Post'un analizine göre, Trump göreve geldiği 20 Ocak 2017 ve Joe Biden'ın ülkenin başkanı olarak yemin ettiği görevdeki son günü arasında geçen dört yıllık süre içerisinde 30 bin 573 kez yalan ve yanlış yönlendirici ifade sarfetti.

Cumhuriyetçi başkanın en çok tekrar ettiği yalan ise hükümetinin "dünya tarihinin en büyük ekonomisini inşa ettiği" ifadesi. Analize göre bu ifade bu süre zarfında en az 493 kez kullanıldı.

Trump'ın en çok sarfettiği ikinci yalan ise hükümeti döneminde kayıtlara giren en büyük vergi kesintilerinin uygulandığı oldu.

Ödüllü gazeteci Glenn Kessler tarafından 2011 yılından bu yana hazırlanan Fact Checker'da Trump'ın yalanları Pinokyo simgeleriyle gösteriliyor.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol