birgün

7° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

SİYASET 10.10.2019 23:59

Trump’a tepki göster Esad’la bağlantı kur

CHP, Suriye’ye yönelik askeri operasyonun ardından olağanüstü gündemle toplandı. Parti yönetimi, “Türkiye ekonomisini bitiririm” diyen ABD Başkanı Trump hakkında görüş açıklamayan AKP’yi eleştirirken Suriye yönetimi ile diyaloğa girilmesi konusunda çağrı yapmayı kararlaştırdı.

Trump’a tepki göster Esad’la bağlantı kur

CHP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Suriye’ye yönelik askeri operasyonun başlatılmasının ardından Genel Merkez binasında “olağanüstü” gündemle toplandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında yapılan toplantıya tüm MYK üyeleri katıldı. Önceki gün başlatılan sınır ötesi askeri operasyona yönelik gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, Kılıçdaroğlu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında geçen konuşma da gündeme geldi.

CHP MYK’de gündeme gelen ilk konu, ABD Başkanı Donald Trump’ın, başta “Türkiye ekonomisini bitiririm” sözleri olmak üzere sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalar oldu. AKP’nin en ufak eleştirilere dahi geniş kapsamlı ve sert açıklamalar yaptığını hatırlatan parti yönetimi, buna karşın ABD’ye yönelik herhangi bir tepki gelmemesini eleştirdi.

İktidara, “ABD’ye ses çıkar” çağrısında bulunulması kararlaştırıldı. Bir MYK üyesinin toplantı sırasında, “Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Bu durum Türkiye’nin onurunu kıran ve rencide eden bir durum. Hükümetin Trump’ı savunacak duruma gelmesini şaşkınlıkla izliyoruz” dediği öğrenildi.

MYK’de “Esad ile diyalog” gündeme gelen bir diğer konu oldu. Edinilen bilgiye göre, PYD’yi dünya üzerinde sadece Türkiye ve Suriye’nin “terör örgütü” olarak kabul ettiğine dikkati çeken Genel Başkan Kılıçdaroğlu, kurmaylarından “Esad ile diyaloga yönelik söylem geliştirin” talebinde bulundu. Bir Genel Başkan Yardımcısı’nın, “Sürecin sorunsuz bir şekilde devam etmesi ve siviller ile askerlerimizin zarar görmemesi için diyalog kurulması gerektiğini dile getirmeliyiz” dediği de bildirildi. MYK toplantısında ayrıca operasyona destek vermenin AKP’nin yanlış dış politikasına destek vermek anlamına gelmediğinin altının çizilmesi ve kamuoyuna bu yönde mesajlar verilmesi kararlaştırıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız