birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 08.04.2020 01:41

Trump: ABD'nin DSÖ'ye sağladığı fonlar askıya alınacak

ABD Başkanı Donald Trump koronavirüs salgınında ‘Çin yanlısı’ olmakla suçladığı Dünya Sağlık Örgütü’ne sağlanan fonların 'büyük ölçüde' askıya alınacağını bildirdi

Trump: ABD'nin DSÖ'ye sağladığı fonlar askıya alınacak

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında "Çin yanlısı davranmakla" suçladığı Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) verdikleri fonları askıya alacaklarını duyurdu.

Trump, Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü'nün Beyaz Saray'da düzenlediği günlük basın toplantısında konuştu. Konuşmasına, "Bu hafta çok acı verici olacak, bir canavara karşı savaşıyoruz" ifadeleriyle başlayan Trump, virüs ile her cephede savaştıklarını kaydetti.

‘FONLARI BÜYÜK ÖLÇÜDE ASKIYA ALACAĞIZ’

DSÖ'nün Covid-19 salgınında bazı çağrıları yapmakta geç kaldığını belirten Trump, örgütün ABD'nin Çin'e yönelik seyahat yasağına da karşı çıktığını anımsattı.

Trump, DSÖ'nün "Çin odaklı" çalıştığını belirterek "DSÖ'nün işleyişine bir bakacağız. Ancak DSÖ'ye sağladığımız fonları büyük oranda askıya alacağız" değerlendirmesinde bulundu.

NE OLMUŞTU?

ABD Başkanı Donald Trump, Dünya Sağlık Örgütü’nü koronavirüs salgını ile ilgili olarak ‘Çin yanlısı bir tutum sergilediği’ gerekçesiyle eleştirerek, "DSÖ, bu defa gerçekten patladı. Fonunu büyük oranda ABD sağlıyor ama bu örgüt nedense hala Çin odaklı. Bu konuyla ilgileneceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız