birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 18.10.2019 19:17

Trump: ABD petrolü güvenceye aldı, Kürtler ve Türkiye de IŞİD'li mahkumları koruyacak

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada IŞİD'li mahkumların "Türkiye ve Kürtler" tarafından korunacağını söylerken, kendilerininse Suriye petrolünü "güvenceye aldığını" savundu.

Trump: ABD petrolü güvenceye aldı, Kürtler ve Türkiye de IŞİD'li mahkumları koruyacak

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden yeni bir açıklama yaparak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile yaptığı telefon görüşmesine ilişkin açıklamada bulundu.

Trump, "Erdoğan bana önemsiz keskin nişancı ve havan atışları yapıldığını, bunların hızlıca ortadan kaldırıldığını söyledi" dedi.

'ERDOĞAN ATEŞKES İSTİYOR'

Trump, Erdoğan için "O ateşkesin veya aranın işlemesini çok istiyor. Kürtler de benzer şekilde bunu ve nihai çözümü istiyor" dedi.

Varılan mutabakatı öven Trump, "Bunun yıllar önce düşünülmemiş olması çok kötü" diyerek, geçmiş anlaşmaların geçici olduğunu, kendi vardıkları çözümünse "kalıcı" olduğunu ve başarılı olma ihtimalinin "yüksek" olduğunu savundu.

'ABD PETROLÜ GÜVENCEYE ALDI'

Trump, açıklamasında "ABD petrolü güvenceye aldı ve Kürtlerle Türkiye IŞİD savaşçılarının güvenliğini sağlayacak" diyerek, IŞİD'li mahkumların hem SDG hem de Türkiye tarafından denetleneceğini söyledi.

ABD Başkanı, Avrupa'da kimi ülkelerin de IŞİD'li mahkumları geri almayı kabul ettiğini öne sürerek, "Bu iyi bir haber ancak bu karar BİZ mahkumları yakaladıktan sonra alınmış olmalıydı" ifadesini kullandı.

Trump, "Yine de büyük ilerleme kaydediliyor" dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız