birgün

3° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 10.09.2020 09:43

"Trump en başından beri Covid-19'un tehlikelerini biliyordu ancak halka farklı gösterdi"

Watergate skandalını ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward'ın yeni kitabına göre, "ABD Başkanı Trump en başından beri Covid-19'un tehlikelerini biliyordu ancak halka açıklamadı ve halka virüsü olduğundan farklı gösterdi". Trump söz konusu iddiaya ilişkin, "Paniği azaltmak için belki de bunu yapmış olabiliriz" dedi.

"Trump en başından beri Covid-19'un tehlikelerini biliyordu ancak halka farklı gösterdi"

Watergate skandalını ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward, Aralık-Temmuz ayları arasında ABD Başkanı Donald Trump ile 18 defa röportaj yaptı.

Woodward ile röportajlarında Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili halka yaptığı açıklamalardan çok daha fazlasını bildiğini söyledi.

Woodward'ın yeni kitabında, "Trump en başından beri Covid-19'un tehlikelerini biliyordu ancak halka açıklamadı ve halka virüsü olduğundan farklı gösterdi" ifadelerini kullandı.

Şubat ayında yapılan bir telefon görüşmesi kaydında Trump, Woodward'a koronavirüsün gripten çok daha ölümcül olacağını anlatarak, "Bu yüzde 5'e karşı yüzde 1, yüzde 1'den de az. Anlıyorsun değil mi? Bu ölümcül bir şey" dedi.

TRUMP: PANİĞİ YARATMAK İÇİN BUNU YAPMIŞ OLABİLİRİZ

ABD Başkanı Donald Trump, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınını önemsiz gösterdiği iddialarıyla ilgili, "Halkı paniğe sürüklemek istemedik" dedi.

Trump, "Paniği azaltmak için belki de bunu yapmış olabiliriz. Ben bu ülkenin tribün lideriyim. Ülkemi çok seviyorum. Halkın ürkmesini ya da panik yaratmayı sevmiyorum. Tabii ki bu ülkeyi ya da dünyayı bir çılgınlığa götürmeyeceğim. Biz millet olarak güven ve güç göstermek istiyoruz. Benim yaptığım bu" diye konuştu.

trump-en-basindan-beri-covid-19-un-tehlikelerini-biliyordu-ancak-halka-farkli-gosterdi-779141-1.

ABD'nin Covid-19 salgını ile "başarılı" bir mücadele yürüttüğünü ve yakın zamanda aşı ve ilaç anlamında büyük ilerleme kaydedeceklerini iddia eden Trump, "Halkı paniğe sürüklemek istemedik, biz ortalığa çıkıp 'büyük bir problemimiz var' diye bağırarak insanları korkutmak istemedik. Acilen tüm dünyadan maske ve cerrahi önlük almaya başladık, çünkü bu malzemelerin fiyatlarının satın alamayacak kadar pahalı olmasını istemedik" dedi.

Trump, bu davranışının halkta güven kaybına yol açıp açmayacağının sorulması üzerine, "Ben bunun da halkın güveninin bir parçası olduğuna inanıyorum, bu tür durumlarda liderlik göstermek zorundasınız.Yapmak isteyeceğiniz son şey ise ülkede panik yaratmak olur" ifadelerini kullandı.

Salgının sorumlusunun Çin olduğunu öne süren Trump, "Woodward'ın şu an yaptığı bir siyasi saldırı" iddiasında bulundu.

BEYAZ SARAY: TRUMP SALGINI ÖNEMSİZ GÖSTERMEDİ

Beyaz Saray Sözcüsü Kayleigh McEnany, Donald Trump'ın yeni tip koronavirüs salgını önemsiz gösterdiği iddialarını reddetti.

Gazeteci Bob Woodward'ın yeni kitabındaki ifadelerine yanıt veren McEnany, "Başkan Trump, yenilmesi güç zorluklarla başa çıkarken, (ülkemize) güvenini dile getirdi, bu zamanlarda sakinlik belirtmek önemlidir. Bu iddia tamamen sahtekarlıktır" dedi.

Salgının başlarında Trump'ın halkı kaosa sürüklemekten kaçındığını vurgulayan McEnany, "Başkan, asla Amerikan halkına Covid-19 konusunda yalan söylemedi" diye konuştu.

trump-en-basindan-beri-covid-19-un-tehlikelerini-biliyordu-ancak-halka-farkli-gosterdi-779142-1.

McEnany, Trump'ın her zaman sağlık uzmanlarını dinlediğini iddia ederek, şubat ayında mevsimsel gribin halk sağlığı için daha büyük bir tehdit olduğunu, dolayısıyla da Trump'ın bu yönde açıklamalar yaptığını söyledi.

Trump'ın her zaman Covid-19'u ciddiye aldığını öne süren McEnany, "Başkan Trump asla virüsü önemsiz gibi göstermedi. Başkan her zaman virüsü gündeme getirdi ve ciddi oldu. Bu arada Demokratlar, sahte azil davalarıyla meşguldü" ifadesini kullandı.

McEnany, "Halkı yanlış yönlendiren Trump değil Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Çin'di. DSÖ, Çin'in virüsün insandan insana bulaşmadığı iddiasını tekrar etti" dedi.

Trump'ın dünkü Kuzey Carolina mitinginde sosyal mesafenin korunmadığı ve katılımcıların maskesiz olduğu görüntülere de değinen McEnany, "Mitinge nasıl katılmak istedikleri insanların anayasal hakkı. CNN'de bir çifte standart uygulanıyor. Kimse ülke genelindeki protestocuların sosyal mesafeyi korumamasına bir şey söylemiyor" yorumunu yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol