birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 19.08.2019 13:26

Trump, Grönland'a göz diktiğini doğruladı: Bir tür gayrimenkul anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, Danimarka'ya bağlı özerk bölge Grönland'ı satın almak istediği haberlerini doğruladı.

Trump, Grönland'a göz diktiğini doğruladı: Bir tür gayrimenkul anlaşması

ABD Başkanı Donald Trump, New Jersey'de gazetecilere yaptığı açıklamada "Gündemin birinci maddesi değil, size onu söyleyebilirim. Bir tür gayrimenkul anlaşması" dedi.

Grönland Dışişleri Bakanı Anne Lone Bagger, Trump'ın talebi üzerine "Yatırıma, iş yapılmasına hazırız ama satılık değiliz" açıklaması yapmıştı.

Trump'ın gelecek ay Kopenhag'ı ziyaret etmesi ve Danimarka Başbakanı Frederiksen ve Grönland Başbakanı Kim Kielsen ile görüşmesi bekleniyor.

ABD ile Danirmarka arasında 1951'de imzalanan savunma anlaşması kapsamında Grönland'ın kuzeyindeki Thule Hava Üssü'nün askeri hakları ABD'ye verilmişti.

Özerk bir bölge olan Grönland'ın ekonomisi Danimarka ekonomisine bağlı. İçişlerine dair kararlar Grönland yönetimince alınırken, savunma politikaları ile dış ilişkiler ise Kopenhag'ın kontrolünde.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız

ABD