birgün

7° AÇIK

KÜLTÜR SANAT 25.01.2017 20:02

Trump'ın 'alternatif gerçekleri', 1984'ü en çok satanlar listesine soktu

Trump'ın 'alternatif gerçekleri', 1984'ü en çok satanlar listesine soktu

George Orwell’in kült romanı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, Donald Trump’ın Beyaz Saray’a çıkmasının ardından yeniden çok satanlar listesine girdi.

Orwell’in 1949’da yayımlanan eseri, totaliter bir dünya düzeninde bireyselliğin ezildiği, zihinlerin siyasi irade tarafından kontrol edildiği distopik bir senaryoyu kusursuz ayrıntılarla işliyor.

Kitabın basit bir romandan ziyade yazarın öngörülerini ifade ettiğini savunanlar bu günlerde haklı olduklarını düşünebilirler. Zira Trump ve kabinesinin tutumu, sözleri Amerikan basınında Orwell’in romanıyla kıyaslanarak tartışılıyor.

Medyada Başkan Trump’ın yemin törenine katılanların sayısıyla ilgili polemik sürerken, tartışmaların merkezine “alternatif gerçekler” kavramı oturdu.

Uzmanlar törene katılımın 200 bini geçmediği görüşünde. Diğer yandan Barack Obama’nın 2009’daki yemin törenine ait fotoğraflarla kıyaslandığında Trump için Amerikan Kongresi’nin önünde toplananların bir hayli az olduğu görülüyor.

Ancak Trump, törene 1,5 milyon kişinin katıldığını açıkladı. Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer da “bugüne dek görülen en kalabalık yemin töreninin Trump için düzenlendiğini” savundu ve “her zaman gerçeklerle aynı görüşte olamayabiliriz” ifadelerini kullandı. (Euronews)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol