birgün

14° AÇIK

Trump’ın gizli müzakereler için Esad'a mektup yazdığı iddia edildi

ABD Başkanı Donald Trump'ın, iddialara göre Suriye'de rehin tutulan Amerikan vatandaşlarının serbest bırakılması için Şam yönetimiyle temas kurduğu öne sürüldü. İddiaya göre, Trump bizzat Esad'a mektup yazdı.

DÜNYA 19.10.2020 10:11
Trump’ın gizli müzakereler için Esad'a mektup yazdığı iddia edildi
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Donald Trump'ın Yardımcı Asistanı ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Terörle Mücadele Direktörü Kash Patel'in, Suriye’de rehin tutulduğu iddia edilen iki Amerikalının salıverilmesi için Şam'ı ziyaret ettiği öne sürüldü.

Wall Street Journal gazetesinin üst düzey yetkililere dayandırdığı haberine göre, 10 yıldan uzun süredir Suriye ile ABD hükümeti arasındaki ilk temas bu yılın başında kuruldu ve Patel, Şam'a ziyaret gerçekleştirdi.

Patel, Şam ziyareti esnasında, Suriye’de rehin bulunduğuna inanılan iki ABD vatandaşının salıverilmesi için "gizli görüşmeler" yaptı ancak görüştüğü kişilerle ilgili detaylı bilgi paylaşılmadı.

Ziyarette 2012'de Suriye'de ortadan kaybolan ABD vatandaşı serbest gazeteci Austin Tice ve 2017'de Suriye'nin kontrol noktalarından birinde durdurulduktan sonra bir daha haber alınamayan Suriye kökenli ABD'li terapist Macid Kamalmaz'ın salıverilmesi için çalışıldığı belirtildi.

Öte yandan, bu iki kişinin dışında en az 4 ABD vatandaşının daha Suriye’de rehin tutulduğuna inanılıyor.

TRUMP'TAN ESAD'A MEKTUP

Kaynaklar, mart ayında Trump'ın, Beşar Esad'a gizli mektup yazdığını ve Tice'ın serbest bırakılması için doğrudan diyalog çağrısı yaptığını öne sürerek, geçen hafta da Lübnanlı üst düzey güvenlik yetkilisi Abbas İbrahim'in Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert O'Brien ile aynı konuyla ilgili görüştüğünü iddia etti.

Haberde, görüşmelerde ilerleme kaydedilmediği zira Şam yönetiminin, böyle bir anlaşma karşılığında ABD'nin ülkeden tamamen çekilmesini tekrar tekrar talep ettiği aktarıldı.

Konuya yakın kişiler, görüşmeler sonucu çok fazla yol alınamadığını kaydetti. ABD ile Suriye arasında Şam'da bilinen en son görüşme 2010 yılında gerçekleşmişti. ABD, 2012'de Suriye ile diplomatik ilişkileri kesmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol