birgün

22° HAFİF YAĞMUR

Trump’ın provokasyonuna tepki: Kudüs kışkırtması ateşe sürükler!

Trump’ın Kudüs provokasyonuna Türkiye’den de tepki yağdı. İktidar ve muhalefet Trump’ı sert sözlerle eleştirdi, kararın çatışmaların fitilini ateşleyeceği uyarısında bulundu

DÜNYA 07.12.2017 07:23
Trump’ın provokasyonuna tepki: Kudüs kışkırtması ateşe sürükler!
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

ABD Başkanı Donald Trump’ın uluslararası anlaşmalara aykırı bir hamleyle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını açıklayıp yeni bir provokasyona imza atmasına Türkiye’den de tepki yağdı. İktidar ve muhalefet yaptıkları açıklamalarla bu kararın bölgede yeni çatışmaların fitilini ateşleyeceği uyarısında bulundu. Tepkilerin ortak noktası ise Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu’da barış sürecini sekteye uğratacağı oldu.

İnfiale yol açar kabul edilemez
AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malezya Başbakanı Necip Rezak, Tunus Cumhurbaşkanı Baci Kaid Sibsi, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefonda, Ürdün Kralı Abdullah ile ise yüzyüze görüştü. Saray’dan yapılan açıklamalara göre Erdoğan, Rezak, Sibsi ve Ruhani ile sabah saatlerinde telefonda görüştü. Erdoğan, yaptığı görüşmelerde, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişiminin, Ortadoğu’da barış sürecini sekteye uğratacağına dikkati çekti. Erdoğan, bölgede barış ve istikrar için 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasının şart olduğunu vurguladı.

Erdoğan, Ürdün Kralı Abdullah ile Saray’daki görüşmenin ardından yaptığı açıklamada “Kudüs’ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım tüm İslam aleminde infiale yol açacaktır” dedi. Erdoğan, “Kudüs’ün kutsiyetinin ve tarihi statüsünün muhafazası hususunda Ürdün ile aynı hissiyatı paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Saray’dan açıklama: Kudüs kırmızı çizgimiz
Saray Sözcüsü İbrahim Kalın da yaptığı açıklamada ‘’Kudüs’ün hem tarihi hem dini hem hukuki statüsü itibariyle İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi vahim bir hata olacaktır. Kudüs’ün İsrail’in başkenti olarak ilan edilmesi BM kararına aykırı vahim bir hata olacaktır. BM kararlarının hiçbirisinde Kudüs’ün işgal ya da ilhak edilmesi ne kabul edilmiş ne tanınmıştır. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir’’ dedi. Kalın, İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin 13 Aralık’ta İstanbul’da toplanacağını da açıkladı. İsrail’den Türkiye’ye yönelik açıklamalarla ilgili olarak da Kalın, “İsrail Milli Eğitim Bakanı’nın ifadesi de son derece manidar. Filistin topraklarını işgal etmiş bir devletin bakanı bunu söylüyor. Bunun akılla, izanla, vicdanla ilgisi olmadığı da ortadadır” diye konuştu.

CHP: Kudüs üzerinde kimse oyun oynamasın
CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdal Aksünger, yaptığı açıklamada, Filistin halkının, kendi kaderini tayini, özgürlüğü ve dünyanın bu devleti tanıması noktasında büyük mücadeleler verildiğini hatırlatarak, Türkiye’nin geçmişten bu yana Filistin’in yanında olduğunu vurguladı. Gelinen aşamada da ABD’nin söz konusu kararı almasına karşı bir şeylerin yapılabileceğini dile getiren Aksünger, “Amerika’nın bu kararı alması, birçok ülkenin bu kararı alma noktasındaki cesaretini ortaya koyacak. Amerika’nın bu kararı almasını engelleyebilmek için diplomasiyi ve arka kapı diplomasisini çok iyi yapmak gerekiyor. Bu saatten sonra da bunlar yapılabilir ama bu dış politika bakışıyla biraz zor gözüküyor” değerlendirmesinde bulundu.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da önceki günkü konuşmasında Kudüs kararına değinerek, “68 kuşağından çok sayıda gencimiz Filistin topraklarında yatmaktadır. Filistin bizim için önemlidir. Kudüs, Ortadoğu’nun kilit taşıdır. Kudüs üzerinde kimse oyun oynamasın. Eğer Kudüs ile ilgili yanlış bir karar alırlarsa, Ortadoğu’da yeniden kanın, gözyaşının nedeni olurlar” demişti.

ÖDP: Gün mazlum Filistin halkıyla dayanışma günüdür
Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) de Trump’ın Ortadoğu’da yeni bir saldırı hazırlığı içerisine girdiğini ifade ederek, Kudüs’ün işgalci İsrail devletine bırakılamayacağını vurguladı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağını deklare etmesi, tek kelimeyle ateşle oynamak olarak nitelendirilebilir. Filistin Halkı’nın acılarını tazeleyecek, öfkesini kabartacak bu hamle, Filistin sorununun çözümünü iyice imkansız hale getirecek, adete aşırı sağcı Netanyahu yönetiminin faşist ve ayrımcı politikalarına “yeşil ışık” anlamına gelecektir. Kudüs , İslamiyet-Yahudilik- Hıristiyanlık gibi üç semavi dince de kutsal olmasının yanısıra, dünya kültür mirası olarak da işgalci bir devlete bırakılamayacak kadar önemli bir yerleşimdir. Gün mazlum Filistin Halkı’yla dayanışma günüdür. ABD demokratik kamuoyunu bu kışkırtıcı hamleyi durdurmak için hareket geçmeye çağırıyoruz. BM bir an önce toplanıp, Donald Trump’ı kınamalı, bu girişimi durdurmalıdır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol