birgün

5° AZ BULUTLU

EKONOMİ 08.10.2019 09:11

Trump'ın tehdidi sonrası dolar 4 ayın zirvesine çıktı

Trump'ın tehdidi sonrası dolar 4 ayın zirvesine çıktı

Döviz piyasaları yeni haftaya çok hızlı başladı. Dün hareketli bir gün geçiren dolar/TL, Trump'ın Türkiye'yi tehdit ettiği tweet sonrası, 18 Haziran'dan bu yana en yüksek seviye olan 5,84'ü geçti.

ABD Başkanı Donald Trump'ın Türkiye ile ilgili son tweetlerinin ardından dolar/TL bu kez de yönünü aşağı yönlü indirdi. Türkiye'nin Suriye'de operasyon gerçekleştireceği haberi ve Trump'ın açıklamalarından kötü etkilenen Türk varlıkları, ABD Başkanı’nın son Twitter paylaşımında Türkiye'nin ticaret ortağı ve çok önemli bir NATO üyesi olduğunu vurgulamasının ardından yükselişe geçti.

Haftaya 5.69 - 5.70 civarında başlayan dolar/TL, Trump'ın da açıklamalarıyla yükselişe geçerek 5.80'i aşmış ve günü 5.83 civarında tamamlayan kur bu sabah 5.8467'ye kadar yükselmişti. Öğleden sonra Trump'ın 'Türkiye ticaret ortağımız ve NATO'da müttefiğimiz" şeklindeki mesajı kurun 5.78'e kadar gerilemesinde etkili oldu.

Dolar 4 ayın zirvesine çıktı

4 ayın zirvesini gören dolar/TL, saat saatlerin 5,8450 seviyelerinden; Euro/TL ise 6,4070'den işlem gördü. Dolar/TL kuru son olarak 18 Haziran tarihinde 5,84 seviyelerinin üzerine çıkmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız