birgün

24° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 24.09.2019 17:31

Trump, İran'ı hedef aldı: Yaptırımlar şiddetlenecek

Trump, İran'ı hedef aldı: Yaptırımlar şiddetlenecek

ABD Başkanı Donald Trump BM Genel Kurulu'nda konuşuyor. Açıklamasında İran'ı hedef alan Trump, "Dünyadaki en büyük tehlike İran'daki baskıcı rejimdir. İran, Suriye ve Yemen'de kirli savaşların sponsorluğunu yapmaktadır" iddiasında bulundu. Trump ayrıca, "İran'a yaptırımlar daha da şiddetlenecek" dedi.

İran'a karşı güçlü bir pozisyonda olduklarını öne süren ABD Başkanı Donald Trump, "Çok iyi gidiyoruz diye düşünüyorum. İran'la neler olacak bekleyip görelim, ancak İran'a karşı güçlü bir pozisyonda olduğumuzu söyleyebilirim. Onlar da birşeyler yapacak, yapacakları şeyin onlar için akıllı bir şey olacağını düşünüyorum" dedi.

"Dünyadaki en büyük tehlike İran'daki baskıcı rejimdir" iddiasında bulunan Trump, "İran, Suriye ve Yemen'de kirli savaşların sponsorluğunu yapmaktadır. İran'ın nükleer silahlara ulaşmasını engellemek için ABD'ye ile yapılan berbat nükleer anlaşmadan çekildim. İran'a yaptırımlar daha da şiddetlenecek" diye konuştu.

"Ülkem açık ara dünyanın en güçlü ülkedir" diyen Trump, "Umarım bu gücü hiçbir zaman kullanmak zorunda kalmayız" dedi. Trump, şöyle devam etti: "Gelecek küreselcilere değil, vatandaşlara ait olacaktır."

"ÇİN SÖZ VERDİĞİ REFORMLARIN HİÇBİRİNİ YERİNE GETİRMEDİ"

"Dünyanın en büyük enerji üreticisi halindeyiz. Doğalgaz ve petrol üretiminde birinciyiz" diyen Trump, "Adil ve dengeli bir ticaret istiyoruz. ABD uluslararası ticarette de reform yapmak istiyor. Başbakan Boris Johnson'la harika bir ticaret anlaşması üzerinde çalışıyoruz. Çin söz verdiği reformların hiçbirini yerine getirmedi. Çin bazı ABD şirketlerinin dizaynlarını çaldı. Bu adaletsizliğe karşı çok büyük gümrük vergileri getirdi. Çin'le ilişkilerimizde dengeyi sağlamaya kararlıyız. Umarım her iki tarafın çıkarlarına olan bir anlaşmaya varılır" dedi.

GÖÇMENLERE TEHDİT

Trump, açıklamalarında göçmenleri de tehdit etti. "Güney sınırımızda 27 bin asker konuşlandırdık" diyen Trump, "Ben başkan olduğum sürece ülkemize giremeyeceksiniz" ifadelelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız