birgün

24° AZ BULUTLU

DÜNYA 19.02.2020 10:48

Trump'tan 11 mahkum için 'özel af' kararı

ABD Başkanı Donald Trump, rüşvet ve dolandırıcılık gibi çeşitli suçlardan hüküm giyen 11 kişi için özel af çıkardı

Trump'tan 11 mahkum için 'özel af' kararı

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Trump 7 kişi için "tam af" kararı verirken 4 mahkumun da cezasının hafifletilmesini içeren kararlara imza attı.

Cezası affedilenler arasında vergi dolandırıcılığı ve soruşturmacılara yalan söylemek suçlarından 4 yıl hüküm giyen eski New York Polis Departmanı Komiseri Bernard Kerik ile "içeriden bilgi ticareti" suçlamasından hüküm giyen finansçı Michael Milken da bulunuyor.

Cezasının hafifletilmesine karar verilen kişiler arasında ise eski ABD Başkanı Barack Obama'dan boşalan Senato koltuğu için rüşvet aldığı ortaya çıkan eski İlliniois Valisi Rod Blagojevich var. Böylece Blagojevich'in 14'ten 8 yıla düşürülmüş oldu.

AA'nın haberine göre, Trump'ın kararları hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi cephede tepki çekti.

ABD Başkanı geçen hafta arkadaşı Roger Stone'un aldığı ceza hakkında tweet atarak tartışma yaratmıştı. Bu kararın ardından Adalet Bakanlığı savcıların ceza tavsiyesine müdahale etti. Bu gelişmenin ardında Adalet Bakanı William Barr, Trump'a tepki göstererek, "Adalet Bakanlığı'nın ceza davaları hakkında tweet atmayı bırakmanın zamanı geldi" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız