birgün

24° PARÇALI BULUTLU

DÜNYA 03.12.2019 12:38

Trump'tan "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" diyen Macron'a yanıt

ABD Başkanı Trump, "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklaması yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yanıt verdi. Trump açıklamayı nahoş ve aşağılayıcı olarak değerlendirdi

Trump'tan "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" diyen Macron'a yanıt

ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un "NATO'nun beyin ölümü gerçekleşti" açıklamasına yanıt verdi.

Trump, Macron'un açıklanmasını 'nahoş' ve 'aşağılayıcı' olarak niteledi. Trump, "NATO'nun beyin ölümünün gerçekleştiğini söylemek çok aşağılayıcı" dedi.

Fransa'nın NATO'ya en çok ihtiyaç duyan ittifak üyesi olduğunu savunan Trump, NATO'dan en az faydalanan ülkenin de ABD olduğunu söyledi.

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da Macron'a, "Sayın Macron, önce sen kendi beyin ölümünü kontrol ettir" karşılığını vermişti.

NE OLMUŞTU?

İngiltere merkezli Economist dergisine verdiği röportajda Macron, "Şu anda yaşadığımız NATO'nun beyin ölümüdür" demişti.

ABD'nin NATO'ya danışmadan Suriye'den askerlerini çekmesini eleştiren Macron, "ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. Hiç. Aynı zamanda bir diğer NATO üyesi Türkiye'nin, çıkarlarımızın söz konusu olduğu bir bölgede, koordinasyonsuz saldırgan eylemleri var" ifadelerini kullanmıştı.

Macron, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada ise, "Türkiye hem Suriye'de oldu bittiyle operasyon düzenleyip, hem de NATO müttefiklerinden dayanışma beklememeli" diye konuşmuştu.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız