birgün

29° AÇIK

DÜNYA 06.06.2020 12:36

Trump'tan Washington DC Belediye Başkanı Bowser'a tehdit

ABD Başkanı Donald Trump, başkent Washington DC Belediye Başkanı Muriel Bowser'ı, "Fena halde beceriksiz" ve "Washington DC gibi önemli bir şehri yönetecek kadar yetkin değil" sözleriyle hedef aldı. Trump ayrıca belediye başkanına yönelik, "Bowser, Ulusal Muhafızlara iyi davranmazsa, biz daha farklı bir grup getiririz" tehdidinde bulundu

Trump'tan Washington DC Belediye Başkanı Bowser'a tehdit

Siyah Amerikalı George Floyd'un polis şiddetiyle ölümüne yönelik protestolarda tansiyonun düştüğü Washington DC'de Belediye Başkanı Muriel Bowser ve ABD Başkanı Trump arasında gerilim tırmanıyor.

Bowser'ın yaptığı açıklamalarda, kentte Ulusal Muhafızları ve diğer askeri birlikleri istemediğini söylemesi, Trump karşıtı söylemleri ve Beyaz Saray'ın karşısındaki yola "Black Lives Matter" (Siyahların Hayatı Değerlidir) yazdırmasının ardından Trump'tan tepki geldi.

Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Bowser, fena halde beceriksiz ve hiçbir şekilde Washington DC gibi önemli bir şehri yönetecek kadar yetkin değil. Ulusal Muhafızlar sahaya inmeseydi, Bowser Minneapolis Belediye Başkanı'ndan daha iyi iş çıkaramazdı" ifadeleriyle Bowser'ı hedef aldı.

Ulusal Muhafızların, Washington DC'deki gösterilerde son günlerde "büyük utançların" önüne geçtiğini iddia eden Trump, "Bowser, Ulusal Muhafızlara iyi davranmazsa, biz daha farklı bir grup getiririz" tehdidinde bulundu.

"SİYAHLARIN HAYATI ÖNEMLİDİR" SÖZÜ YAZILDI

ABD’de Beyaz Saray’ın karşısında bulunan yola “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Önemlidir) sözü yazıldı.

Bowser, başkentin işlek yollarından biri olan ve Beyaz Saray’ın karşısında bulunan 16. Cadde’ye “Black Lives Matter” (Siyahların Hayatı Önemlidir) sözünü yazdırdı. Başkan Bowser, ayrıca 16. Cadde’nin ismini ise “Black Lives Matter Plaza” (Siyahların Hayatı Önemlidir Meydanı) olarak değiştirdi.

trump-tan-washington-dc-belediye-baskani-bowser-a-tehdit-740549-1.

trump-tan-washington-dc-belediye-baskani-bowser-a-tehdit-740550-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız