birgün

24° AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 28.06.2020 14:55

Trump yönetimi, kutup bölgelerini petrol çalışmalarına açıyor

ABD'de Donald Trump yönetimi, Alaska bölgesindeki çevresel açıdan hassas bölgeleri petrol çalışmalarına açıyor. Çevreciler ise karşı çıkıyor

Trump yönetimi, kutup bölgelerini petrol çalışmalarına açıyor

BİRGÜN DIŞ HABERLER SERVİSİ

Trump Hükümeti, Alaska bölgesindeki hassas kutup alanlarını petrol çalışmalarına açma planını kamuoyuna duyurdu. İçişleri Bakanlığı Arazi Yönetimi Bürosu tarafından açıklanan plan, on yıllardır geçerli olan koruma politikalarını ve Obama döneminin yönetim sistemini yürürlükten kaldırıyor.

Reuters’in haberine göre; Nihai Çevresel Etki beyanı içinde yer alan planla, Alaska’da bulunan Milli Petrol Rezervinin büyük bir kısmı (yüzde 80’i) kullanıma açılıyor. 2003 yılından beri yürürlükte olan Obama dönemi planında bu rezervin sadece yarısının petrol çalışmalarında kullanımına izin veriliyordu.

Hükümet yetkilileri petrol üretimini güçlendirmek için bu adımın atılması gerektiğini söyledi. İçişleri Bakanlık Sekreteri David Ernhardt, “Başkan Trump, milletimizin büyük enerji potansiyeline erişimini arttırmak yönünde adım attı” şeklinde konuştu.

Yeni Milli Petrol Rezervi planı, göçmen kuşlar ve rengeyiklerinin yaşam alanı olan Teshekpuk Gölü ve Colville Nehri boyunca petrol çalışması yapılmasına izin veriyor.

ÇEVRECİLER KARŞI ÇIKIYOR

Yeni planla kamusal alanların halk sağlığı pahasına petrol ve gaz şirketlerine aktarıldığını söyleyen 10 çevre örgütü yaptıkları ortak basın açıklamasında, var olan endüstri faaliyetlerinin bölge halklarının sağlık, gıda güvenliği ve kültürel bağımsızlıklarına yönelik kabul edilemez etkileri olduğunu belirtiyor. Fosil yakıt çıkarılmasının iklim değişikliğine etkisine değinilen açıklamada “gezegenin geri kalanının iki katından daha fazla ısınan kutup bölgeleri üzerindeki tehdidin derinleşeceği” vurgulanıyor.

Açıklama şöyle devam ediyor:

“Batılı bilim insanları arasında toprağımız, havamız ve suyumuzun daha fazla korunması ve bu alanları yönetmekle sorumlu kamu ajansları tarafından aşındırılmaması gerektiği konusunda bir mutabakat bulunmaktadır. Ulusal ve küresel düzeyde, fosil yakıt endüstrisinin ötekileştirilmiş kırsal halklar üzerindeki eşitsiz etkileri son aylarda inkar edilemeyecek şekilde açık bir hale gelmiştir. Hükümetin bu plandan en çok etkilenecek Alaska yerli halkının sağlığını yok saymasını kınıyoruz. Sevdiğimiz ve bağlı olduğumuz toprakları korumaya devam edeceğiz”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız