birgün

19° AZ BULUTLU

TSK'de kılık kıyafet yönetmeliği değişti: Türban dönemi başlıyor

GÜNCEL 11.11.2016 11:56
TSK'de kılık kıyafet yönetmeliği değişti: Türban dönemi başlıyor
Abone Ol google-news

Türk Silahlı Kuvvletleri'nde çalışan 30 bin sivil memuru ilgilendiren kılık kıyafet yönetmeliği değişti. Buna göre TSK'de artık türban serbest. Bugünden itibaren kadın memurlar türbanla, erkek memurlar kirli sakal ile görev yapabilecek.

Hürriyet'ten Aysel Alp'in haberine göre, 1982 yılında çıkarılan Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmeliğin 6.maddesi değiştirildi. Böylece Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında görev yapan sivil memurlar da 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında çalışan personelin tabi olduğu kılık kıyafetyönetmeliğine dahil edildi.

1982 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla çıkarılan yönetmelik, "Kamu personelinin Atatürk devrim ve ilkelerine uygun, uygar, aşırılığa kaçmayacak şekilde sade bir kılık ve kıyafette olmalarını, kılık ve kıyafette birlik ve bütünlük içinde bulunmalarını sağlamayı" amaçlıyor.

Yönetmeliğin 6.maddesi, "Emniyet Hizmetleri Sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silâhlı Kuvvetlerinde görev yapanlar ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabidirler" hükmünü içeriyordu. Böylece TSK'deki sivil memurların da kılık kıyafet konusunda askeri personel yönetmeliğine tabi oluyordu.

Ancak Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelik değişikliğiyle Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığında çalışan 30 bin sivil memurdan; kadınlar işe türbanla; erkekler ise kirli sakalla gidebilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol