birgün

17° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 16.07.2021 12:52

TSK kaynakları: Afgan göçmen sayısında artış yok

Son dönemde sınırdan denetime takılmadan geçen Afgan göçmenlere ait olduğu ileri sürülen videoların yayılması üzerine TSK kaynakları açıklama yaptı. Güvenlik kaynakları, Afgan göçmen sayısında artış olmadığını, sınırlarda denetimlerin üst düzeyde yapıldığını öne sürdü.

TSK kaynakları: Afgan göçmen sayısında artış yok

Son dönemde sosyal medyada "Afgan göçmenler sınırları ellerini kollarını sallayarak geçiyor" ifadeleriyle paylaşılan videoların sayısı arttı.

Güvenlik kaynakları, konuyla ilgili DHA'ya "Afganistan'dan gelen göçmen sayısında artış olmadığı, hudut hattının 20'ye yakın tabur, komandolar dahil 20 bin civarında personel, modüler beton duvar, elektro-optik kuleler ve insansız hava araçları ile 24 saat boyunca izlendiğini" belirterek iddiaları yalanladı.

Afganistan'dan gelen göçmen sayısında şu an için artış yaşanmadığını kaydeden kaynaklar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı hudut birliklerinin sınır hatlarındaki önlemlerinin artarak devam ettiğini öne sürdü. Afganistan'dan olası göç dalgasına yönelik ilgili bakanlıklar, kurum ve kuruluşlar ile koordineli çalışmaların yürütüldüğünü belirten kaynaklar; göçe engel olabilmek için sadece tedbirlerin yeterli olamayacağına, istikrarsızlığın önüne geçilmesi gerektiğine, bu nedenle Afganistan'da siyasi çözümün önemli olduğuna vurgu yaptı.

Bilgilendirmede Türk Silahlı Kuvvetleri'nin aldığı tedbirlerle özellikle İran sınırında kaçakçılık ve yasa dışı geçiş teşebbüslerine karşı önemli sonuçlar elde edildiği ileri sürüldü. Buna göre, 2019 yılında İran sınırından 74 bin 447 kişinin yasa dışı geçişi engellendi, 5 bin 16 kişi yasa dışı geçiş sırasında yakalandı. 2020'de ise 127 bin 434 kişinin huduttan geçişi engellendi, 185 kişi yasa dışı geçiş sırasında hudut personeli tarafından yakalandı. Bu yılın ilk 6 ayında ise 51 bin 122 kişinin İran hududundan geçişine engel olundu, ilk 6 ayda 523 kişi de yasa dışı geçiş sırasında yakalandı.

Hudutların korunmasında modüler beton duvar, güçlendirilmiş panel çit, elektro-optik kuleler ile insansız hava araçlarının kullanıldığı vurgulanırken, sınır hattında 20'ye yakın hudut taburunun görev aldığı, hudut birliklerinin komandolarla takviye edildiği bildirildi. 150'ye yakın hudut karakolu ile aralıksız takip edilen sınır hattının güvenliği için 20 bine yakın personelin görev yaptığı, devriyeler, pusu faaliyetleri ve İHA'lar ile sınırın sürekli kontrol edildiği kaydedildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol