birgün

16° PARÇALI AZ BULUTLU

ARŞİV 06.01.2012 15:52

TSK'ye istihbarat vermedik

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı, bazı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşarı, bazı medya kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi. 2 saat süren toplantıda MİT Müsteşarı Hakan Fidan, MİT'teki yeni yapılanmayı anlattı.

Uludere Katliamı'yla ilgili MİT'in yanlış istihbaratı konusuna değinen Fidan, Taraf Gazetesi’nde yer alan MİT raporlarının Uludere’yle ilgili olmadığı söyledi. Yapılan açıklamada “Bu açıklamalar tamamen yalan, gerçekle bir ilgisi yoktur. Söz konusu sızdırılan raporların, 21.12.2012 olanı hariç hiçbiri Uludere kırsalındaki olayla ilgili değildir” denilmişti. Bu açıklamaya değinen Hakan Fidan, “Bu kadar detaylı açıklamalar yapılmışken, başka yerlere çekilmesini anlamıyoruz” dedi.

Görüşmenin ardından MİT Müsteşarlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından medya yöneticilerine basın açıklaması dağıtıldı.

Açıklamada, Genelkurmay Başkanlığının 29 Aralık 2011 tarihindeki basın açıklamasında ve Terörle Mücadele Yüksek Kurulu Başkanı  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay'ın 3 Ocak 2012 tarihinde TBMM'de Hükümet adına yaptığı bilgilendirme konuşmasında Şırnak'taki katliamla ilgili bütün detayların kamuoyu ile paylaşıldığı belirtildi.
Genelkurmay Başkanlığı ve Atalay'ın açıklamalarında, MİT'in bu olayla ilgili yanlış bir istihbarat verdiğine ilişkin bir husus bulunmadığına ve hangi şartlar altında Genelkurmay Başkanlığının hedef değerlendirmesi yaptığının detaylı izah edildiğine işaret edilen açıklamada,"bütün bunlara rağmen bir gazetecinin MİT'e yönelik ithamlarının sürdüğü" kaydedildi.
“Kurumumuzu hedef alan bu gerçek dışı yayınlara devam edilmesi dolayısıyla konuya ilişkin kamuoyunu aydınlatacak yeni bir açıklama yapılması gereği duyulmuştur” denilen açıklamada “Öncelikle şu gerçeği bir kez daha ifade etmek isteriz ki; 28 Aralık 2011 tarihinde hayatını kaybeden 35 vatandaşımız ile ilgili olabilecek grup, yer, tarih, sayı ve geçiş güzergahlarına ilişkin Teşkilatımızca herhangi bir istihbarat paylaşımı gerçekleştirilmemiştir" denildi. Ayrıca iddialar yalanlandı.

MİT'ten gazetecilere dağıtılan basın açıklamasında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da olaya ilişkin son anda MİT tarafından bir bilgi paylaşımının olmadığını 30 Aralık 2011'te açıkladığı ve haberi yalanladığı hatırlatıldı.

PKK-MİT GÖRÜŞMESİ
MİT medya buluşmasında gazetecilerin PKK-MİT görüşmesinin ses kaydının da sorulduğu ve Hakan Fidan'ın bu konuyla ilgili "Edit edilmiş copy paste hazırlanmış bir şey var. Keşke daha fazlası yayınlansaydı. Keşke konuşsak da bazı şeyleri düzeltsek ama konuşamıyoruz. O ses kaydı kurgulanmış bir şey." dediği öğrenildi.

NEDEN ÖNEMLİ!
AKP ve cemaat arasında MİT üzerinden tartışma yaşanıyor. Gerek Fethullah Gülen'e yakınlığıyla bilinen Zaman yazarı Hüseyin Gülerce gerekse Taraf yazarı Mehmet Baransu Uludere Katliamı'nın ardından MİT'te soruşturma yapılmasını istemişlerdi. Söz konusu talebin dayanağını ise MİT'in "yanlış istihbarat" verdiği iddiası oluşturuyor. Ayrıca Fethullah Gülen de Uludere'de "Bazı odakların" sorumlu olduğunu söylemişti. Bunlara karşılık ise Başbakan Recep Tayyip Erdoğan MİT'i savunmuştu. Önceki gün de Ankara'da yaşanan yoğun diplomasi trafiğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile bir araya gelmişti. Fidan bu görüşmenin ardından MİT'in kuruluşunun 85'inci yıl dönümü vesilesiyle medya temsilcileriyle buluştu ve istihbarata ilişkin iddiaları yalanladı.
Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol