Türk Tabipleri Birliği, bölgede görülen salgınla ilgili “Bolu’da meydana gelen salgın, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın sonucudur” açıklamasını yaptı.

TTB: Bolu’daki salgın sağlıkta dönüşümün bir sonucu!

Bolu’nun Yuva köyü bölgesinde içme suyundan etkilenen kişi sayısı 112’ye yükseldi. 60 hasta taburcu olurken 14 kişinin tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Ankara’da çeşitli hastanelere nakledilen hastaların büyük bölümünü yaşları 1,5-15 arasında değişen çocuklar oluştururken hastalar arasında yetişkinler de yer alıyor.

Ankara Üniversitesi Cebeci Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tanıl Kendirli, tedaviye alınan 6 çocuktan 5’ine diyaliz uygulandığını söyledi. Kendirli, “​Esas sorun burada kanlı ishal değil, böbrek yetmezliği” dedi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi ve Halk Sağlığı Kolu, bölgede görülen salgınla ilgili “Bolu’da meydana gelen salgın, Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın sonucudur” açıklamasını yaptı. Sağlıkta Dönüşüm Programı’yla birlikte bölge tabanlı çalışma, koruyucu sağlık hizmetleri ve ekip anlayışı zayıflatıldığı vurgulanarak “Toplum sağlığı yerine kâr öncelenen bir sağlık sistemi oluşturuldu” denildi.

Açıklamada, salgının yaşandığı bölgede ilk bakılması gereken noktalarından birinin su depoları olduğu anımsatıldı. “Su kaynaklı olası salgınların önüne geçebilmek için su depoları belirli periyotlarla denetlenmeli” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Saptanan eksikliklerin ne olduğu ve bunlarla ilgili ne gibi işlemlerin yapıldığı, günlük bakiye klor ölümünün yapılıp yapılmadığı, depodaki su için son iki yılda kaç sefer biyolojik ve kimyasal analiz yapıldığı konularında Bolu İl Özel İdaresi ve Sağlık Bakanlığı tarafından ivedilikle kamuoyuna bir açıklama yapılmalı ve denetim raporları sunulmalı.”