birgün

10° KAPALI

SAĞLIK 14.12.2018 15:44

TTB'den hekimlere verilen cezaya tepki: Hekimin görevi sağlığı korumaktır

TTB'den hekimlere verilen cezaya tepki: Hekimin görevi sağlığı korumaktır

RIFAT KIRCI

Türk Tabipleri Birliği (TTB), üyelerine verilen hapis cezalarıyla ilgili İstanbul Tabip Odası’nda basın açıklaması düzenledi. TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman tarafından okunan basın açıklamasında, “Hekimin öncelikli görevinin insan yaşamının sağlığını korumak olduğu” belirtildi.

Barış imzacısı olan hekimlerin ceza almasının kınandığı basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

KEYFİYETE KARŞI DAYANIŞMA VURGUSU

4 meslektaşımız, Dünya Tabipler Birliği’nin 1947’deki kuruluşundan bu yana çaba harcadığı ‘hekimlerin Nazi Almanya’sındaki ve başka yerlerdeki uygulamalarının tekrarlanmaması’, iktidarların/güç odaklarının/her türden silahlı gücün savaş politikalarına alet olmama, karşı durma duyarlılığıyla, çatışmasızlığı ve barışı talep etmişlerdir. Şiddeti reddeden düşüncelerini ifade etme haklarını kullanmışlardır. TTB Merkez Konseyi olarak, geçmiş dönemlerde Merkez Konsey başkanlığımızı yapmış meslektaşlarımız Dr. Gençay Gürsoy ve Dr. A. Özdemir Aktan’a; İstanbul Tabip Odası Onur Kurulu’nda görev almış üyelerimiz Dr. Rezan Tunçay ve Dr. Şahika Yüksel’e yaşadıkları bu haksızlık, hukuksuzluk ve keyfiyet karşısında dayanışma duygularımızı bildiriyoruz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız