birgün

11° ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

GÜNCEL 22.09.2020 01:23

TTB’den koronavirüs raporu: Eylül sonrası tsunami

TTB Covid-19 İzleme Grubu’nun pandeminin 6'ncı ayına ilişkin rapor hazırladı. Rapora göre Türkiye, Eylül sonrasına yüksek toplumsal bulaş hızıyla girecek.

TTB’den koronavirüs raporu: Eylül sonrası tsunami

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu, yeni tip koronavirüs (Covid-19) pandemisinin 6'ncı ayında hazırladığı “Salgın Yönetilemiyor Fırtına Kapıda” raporunu online basın toplantısıyla duyurdu.

Toplantıya, TTB Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, TTB Covid-19 izleme grubu üyeleri, Prof. Dr. Kayahan Pala, Prof. Dr. Özlem Kurt Azap, Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz, Doç. Dr. Osman Elbek katıldı.

Raporu açıklayan Elbek, salgından kaynaklı 41 hekimin, 95 sağlıkçının ve 7 bin 506 yurttaşın yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Elbek, "Mevsimsel değişiklikler kapıda ve bu süreç daha ölümcül sonuçlar doğuracağından kaynaklı böyle diyoruz. Artık bu ölümlerin içine bir yenisinin daha eklenmesini istemiyoruz" dedi.

'EYLÜL SONRASI TSUNAMİSİ'

Adaletsiz çalıştırılamaya zorlanan sağlık çalışanlarının psikiyatrik destek aldıklarını ve mesleği bırakmayı düşündüklerini belirten Elbek, hastalığın meslek hastalığı olarak görülmesinin aciliyetine değindi. Elbek, kendilerinin virüs deposu olarak görülmesinin de ayrı bir ayrımcılık olduğunu söyledi.

Eylül sonrası tsunaminin Türkiye'yi beklediği ifadelerine yer veren Elbek, "Yüksek toplumsal bulaş havuzu ile giriyoruz. Çünkü açılma dönemini bilimsel kriterlere uygun yapmadık" diye konuştu.

VİRÜSÜN YOĞUN OLDUĞU BÖLGELER

HES uygulaması ile İstanbul'daki virüsü takip ettiklerini ifade eden Elbek, virüsün orta, orta altı sosyo ekonomik durumu kötü olan bölgelerde yoğun olduğunu kaydetti. Üst seviyelerde yaşayanlar için Covid-19'un daha az göründüğünü ifade eden Elbek, "Bir sınıfsal sorundur Covid-19. Yoksul mahallerde yaşayan insanların sağlık ihtiyaçlarına ulaşmada zorladı" diye belirtti.

‘ERKEKLERİN ÖLÜM ORANI DAHA YÜKSEK’

Türkiye'nin verileriyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerinin kıyaslandığında Türkiye'de erkeklerin daha fazla öldüğünü ve 65 yaş üstü ölüm oranlarının ise daha düşük olduğunu dile getiren Elbek, genç yaşta insanların daha çok öldüğünü söyledi. Bu iki nedenin araştırılmasının önemine değinen Elbek, İstanbul, Güney Doğu Anadolu ve Doğu Marmara' da yüksek ölüm hızı gerçekleştiğini belirtti.

Elbek, bölgedeki artışa yönelik "Pandemi öncesi durum, kayyum atamaları, toplum katılımdaki eksiklik, Anti demokratik salgın yönetimi, ana dilde sunulmayan sağlık hizmeti, Kürt sorunuyla yoğunlaşan Kent nüfusu” diye konuştu.

'HASTALARIN ÖZELLİKLERİ HALA BİLİNMİYOR'

Pandeminin 6'ncı ayında olunduğunu fakat hala hastaların özelliklerinin bilinmediğine dikkati çeken Elbek, "Türkiye' deki araştırmalar çok merkezli değil. Niteliksel hiçbir yayın yok" dedi.

Gıda güvensizlikleri ve küresel ısınmanın virüslere yol açtığını sözlerine ekleyen Elbek, “Dünyanın yok olmaması için ekolojik tahribata son vermeliyiz. Doğaya hayvana iyi bakmalıyız" diye konuştu.

Toplantı ardından gazetecilerin hidroksilorikin kullanımını sorusuna cevap veren Prof Dr. Özlem Kurt Azap, "Bilimsel sonuçlara göre bir etkisinin olmadığı hatta yan etkileri olduğu açıklandı. Hidroksilorikini bilimsel veriler ışığında vermiyoruz" dedi.

Doç. Dr. Cavit Işık Yavuz ise salgının başından bu yana toplam kaç kişiye test yapıldığının bilinmediğini hatırlattı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol