birgün

10° PARÇALI BULUTLU

TTB’den Sağlık Bakanına çağrı: “Hekimlik görevini hatırla”

Aile hekimliği sözleşmeleri feshedilmek ve devlet memurluğundan çıkarılmaları istenilen Ulutaş ve Güngör için Sağlık Bakanı Ahmet Demircan’a seslenen TTB Merkez Konseyi Başkanı Tükel, “soruşturmaları derhal ortadan kaldırın” dedi

GÜNCEL 16.05.2018 13:11
TTB’den Sağlık Bakanına çağrı: “Hekimlik görevini hatırla”
Abone Ol google-news

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıkla bildiriye imza attıkları gerekçesi ile “aile hekimliği sözleşmeleri feshedilmek” ve “bir daha atanamamak üzere devlet memurluğundan çıkarılmaları” gündemde olan Dr. Yaşar Ulutaş ve Dr. Selma Güngör’ün durumuna dikkati çekmek için TBMM’de bir açıklama yaptı.

CHP’li Milletvekilleri Ali Şeker, Murat Emir, Orhan Sarıbal, Şenal Sarıhan, Musa Çam, Niyazi Nefi Kara, Zülfikar İnönü Tümer ve Ceyhun İrgil’in de katıldığı açıklamayı, TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Raşit Tükel yaptı. Tükel, Merkez Konsey üyeleri Ulutaş ve Güngör’ün gözaltına da alınmalarına neden olan bildiri nedeniyle aile hekimliği sözleşmelerinin feshedilmesi ve bir daha atanamamak üzere devlet memurluğundan çıkarılmaları talebine tepki gösterdi.

“Müdahale anlamı taşır”
Merkez Konsey üyesi Dr. Bülent Nazım’ın da aynı nedenden idari soruşturma altında olduğunu hatırlatan Tükel, “Demircan’ın TTB üyesi üç hekim hakkında soruşturma başlatması ve başdenetçi raporuna dayanarak üyelerimizin sözleşmelerinin feshedilmeye çalışılması, baskı altına alma ve faaliyetlerimize müdahale etme anlamı taşımaktadır” dedi.

“Hekimlik onuruna uygun davranacağız”
TTB’nin bir hekim örgütü olduğunu ve bu nedenle evrensel hekimlik tarihinden gelen birikimle Türkiye’de ve dünyada sağlığı tehdit eden bütün durumların ortadan kaldırılmasını talep edeceğini vurgulayan Tükel, şunları söyledi:

“Sağlık Bakanı, bu çabalarımıza ceza vermeye kalkışmanız bizi değil sizi sorumlu tutar. Sizi, hekimliğinizin gereğini yerine getirmeye, Merkez Konseyi üyelerine işten atma tehdidiyle baskı yapmaktan vazgeçmeye ve soruşturmaları derhal ortadan kaldırmaya davet ediyoruz. Bizler, sorumluluklarımızın bilincinde olarak hak aramaya ve hekimlik onuruna uygun davranmaya her koşulda devam edeceğiz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol