birgün

2° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 09.12.2021 15:31

TTB'den tıbbi malzeme çağrısı: "81 ilde beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durdu"

Türk Tabipler Birliği (TTB), ortopedi ve beyin cerrahi kliniklerinde, temin edilemeyen tıbbi malzemeler nedeniyle Türkiye’nin neredeyse 81 ilinde tıbbi malzeme gerektiren beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatlarının durduğu bilgisini paylaştı. TTB, "Hekimler ne acil ne de planlanmış ameliyatları yapamamıştır" açıklamasında bulunarak, acilen önlem alınması gerektiği çağrısı yaptı.

TTB'den tıbbi malzeme çağrısı: "81 ilde beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatları durdu"

Türk Tabipleri Birliği (TTB), neredeyse 81 ilde tıbbi malzeme gerektiren beyin ve sinir cerrahi ile ortopedi ameliyatlarının durduğunu belirterek, hekimlerin planlanmış ameliyatları yapamadığını söyledi. TTB, tedavi hizmetlerinin aksamaması için tıbbi malzemeler konusunda acilen gereken önlemlerin alınması çağrısı yaptı.

Tıbbi cihaz tedarikçilerinin 6 Aralık'tan itibaren hastanelere medikal malzeme tedarik etmeme kararının sonuçlarını gösterdiği belirtilen açıklamada, “Hekimler ne acil ne de planlanmış ameliyatları yapabilmiştir. Malzeme eksikliği, malzemelerin temin edilememesi, büyük ve nitelikli ameliyatların yapılmasına engel olacaktır. Ayrıca ek malzeme gereken hastaların ameliyatında büyük sıkıntılar yaşanacaktır. Özellikle, ortez, protez, kalp pili, balon gibi dışarıdan alınan her türlü malzemenin temininde sorunlar yaşandığı şimdiden gözlemlenmektedir. Maalesef bu durum özel, kamu ve tıp fakülteleri hastanelerin de birçok branş için benzer şekilde artarak yayılacaktır. Sorunlar çözülmediği takdirde yakın bir tarihte ilaçlarda da aynı sorunun yaşanması kaçınılmazdır” denildi.

"BU POİTİKALARDAN VAZGEÇİLMELİ"

TTB olarak sağlık hizmetlerinin meta haline getiren sağlık reformlarının halk sağlığı anlayışını gerilettiği, sağlıktan ziyade sağlıksızlık yarattığını defalarca dile getirdikleri, hastanelere medikal malzeme sağlayan firmaların malzemeleri tedarik etmeme kararının kendilerini haklı çıkardığı ifade edildi.

Toplumcu bir sağlık anlayışının inşa edilmesi istenen TTB açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Geldiğimiz aşamada hastaların hayati tehlikesi söz konusudur. Hayati tehlikenin nedeni, toplum sağlığını geri plana iterek kâr ve sermaye birikimini önceleyen sağlık politikalarıdır. Bugün geçmiş olsun dediğimiz hastalarımıza yarın başınız sağ olsun dememek için bu politikalardan vazgeçilmeli, toplumcu sağlık anlayışıyla bu alan yeniden inşa edilmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol