birgün

1° AÇIK

GÜNCEL 22.01.2021 15:22

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

Sağlıkçıların Ankara Şehir Hastanesi önünde gerçekleştirmek istediği “sessiz protestoya” izin vermeyen polis, sağlık meslek örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu sekiz kişiyi gözaltına aldı. TTB’den yapılan açıklamada, “Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalıdır” denildi.

TTB: Hekimler ve sağlık çalışanları derhal serbest bırakılmalı

Haber Merkezi

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının Bilkent’teki Ankara Şehir Hastanesi’nde özlük haklarının sağlanması talebiyle yapmak istedikleri “Maskeler Konuşuyor” adlı sessiz protesto, polis müdahalesiyle engellendi.

Ankara Tabip Odası (ATO), Ankara Diş Hekimleri Odası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Devrimci Sağlık-İş Sendikası, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Tüm Radyoloji Teknisyen ve Teknikerleri Derneği ile Yurt-Sağlık Sendikası’nın eylemine müdahale eden polis, ATO Başkanı Dr. Ali Karakoç ve ATO Yönetim Kurulu üyesi Dr. Ayşe Uğurlu ile SES Ankara Şube eş başkanları ve Devrimci Sağlık-İş’lilerin de olduğu çok sayıda sağlık çalışanını gözaltına aldı.

GERÇEKLERİ SÖYLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Türk Tabipleri Birliği’nde (TTB) yapılan açıklamada ise “Anayasal haklarını kullanan meslektaşlarımız ve sağlık çalışanlarının derhal serbest bırakılmasını istiyoruz. Emeğimize sahip çıkmak, yönetemeyenler yüzünden daha fazla sağlık çalışanı arkadaşımızı kaybetmek istemiyoruz demek sorumluluğumuz ve anayasal hakkımızdır, engellenemez. Pandemi koşullarında sağlıkçıları görmezden gelenlere rağmen taleplerimizi dile getirmeye, gerçekleri söylemeye devam edeceğiz” denildi.

Açıklamada, “Gözaltına alınan ATO Başkanı Ali Karakoç’un da aralarında bulunduğu hekimler ve sağlık çalışanlarının derhal serbest bırakılması” için de çağrı yapıldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol