birgün

9° AÇIK

SAĞLIK 27.02.2020 10:17

TTB: Maskeye sarılmaya gerek yok, Koronavirüs kelle paça ile çözülmez

Yılmaz, Türkiye'deki sağlık sistemiyle ciddi bir krizin üstesinden gelinmesinin mümkün olmadığını söyledi

TTB: Maskeye sarılmaya gerek yok, Koronavirüs kelle paça ile çözülmez

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, yeni tip Koronavirüs'e (Kovid-19) ilişkin Türkiye'de henüz salgın durumu olmadığının altını çizerek, "Halkın sağlığını reyting uğruna kurban etmeyelim. İnsanlar iyi beslensinler ama bu iş kelle paça ve işkembe ile çözülebilecek bir iş değil. İnsanların maskelere sarılmaması gerekiyor. Sokaklarda maskelerle gezmenin bir anlamı yok. Bu durum boş yere maske bulunamamasına, insanların sömürülmesine neden oluyor" diye konuştu.

TTB’nin 7 kişilik heyetinde yer alan Türk Tabipleri Birliği Genel Sekreteri Bülent Nazım Yılmaz, Koronavirüse ilişkin bilgileri illerde bulunan tabip odaları, hekimler ve sağlık çalışanları aracılığıyla edindiklerini söyledi.

Türkiye’de henüz virüse ilişkin salgın durumu olmadığının altını çizen ve hekimlerin bu aşamada yaptıkları açıklamalarla toplumu paniğe sürüklememesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Türkiye bu sağlık sistemiyle böyle bir krizden başarıyla çıkar mı çıkamaz mı?” sorusunun önemli olduğunu ifade etti.

'Türkiye’nin ciddi bir krizin üstesinden gelmesi çok mümkün değil'

Gazete Duvar'dan Serkan Alan'ın haberine göre, toplumun alışkanlıklarının ve sağlık sisteminin krizi yönetmeye müsait olmadığını belirten Yılmaz şunları kaydetti: "Bu sağlık sistemiyle Türkiye’nin ciddi bir krizin üstesinden gelmesi çok mümkün değil. Alışkanlıklarımız, sağlık sisteminin karmaşası krizi yönetmeye ne yazık ki müsait değil. Bugün örneğin acil servisler hınca hınç dolu. Salgın ortamında ilk olarak hastaların iyi muayene edilmesi gerekir. Bu hasta ne zamandır hasta, ne zaman şikayetleri başladı, hangi işi yapıyor ve kimlerle ilişkisi var. Bunların ayrıntılı olarak hastalarla konuşulması gerekiyor. İkinci olarak hastaların iyi bir fizik muayenesinin yapılması gerekiyor. Solunumunun iyi dinlenmesi gerekiyor."

Hastanelerde malzeme sıkıntısı var

Koronavirüs'ün karantina hastaneleriyle çözülemeyeceğini ifade eden Yılmaz, salgın durumunda binlerce hastanın hastanelere kapatılamayacağını vurguladı.

Karantina hastanesi olarak belirlenen yerlerdeki hijyenin ve beslenmenin çok önemli olduğunu ifade eden Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Karantina hastanelerindeki tüm çalışanların elinde izolasyon ve koruyucu maddelerin olması gerekiyor. Koruyucu malzemeler açısından hastanelerde sorun yaşandığını biliyoruz."

'Kelle paça ile çözülmez bu sorun'

Medyanın da Koronavirüs'e ilişkin haberlerde dikkatli bir tutum alması gerektiğini ifade eden Yılmaz, "Halkın sağlığını reyting uğruna kurban etmeyelim. İnsanlar iyi beslensinler ama bu iş kelle paça ve işkembe ile çözülebilecek bir iş değil. İnsanların maskelere sarılmaması gerekiyor. Sokaklarda maskelerle gezmenin bir anlamı yok. Bu durum boş yere maske bulunamamasına, insanların sömürülmesine neden oluyor. Arkadaşlarımız 2 liralık maskenin 20 liraya çıktığını ifade ediyor." diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız