birgün

14° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.01.2020 16:40

TTB Onur Kurulu üyesi Dr. Ali Özyurt yaşamını yitirdi

TTB Onur Kurulu üyesi Dr. Ali Özyurt yaşamını yitirdi

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Yüksek Onur Kurulu üyesi, BirGün dostu, Barış Akademisyeni, yazar Dr. Ali Özyurt, kanser tedavisi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Dr. Ali Özyurt, yarın saat 11.00’de Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde, 12.30’da İstanbul Tabip Odası’nda gerçekleştirilecek törenlerin ardından, Beşyüz Evler Mezarlığı’nda son yolculuğuna uğurlanacak.

Özyurt'un ardından açıklama yapan TTB, "Yol arkadaşımızı, TTB ve İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) bütün kademelerinde görev yapmış çok değerli bir aktivistimizi/meslektaşımızı yitirmenin büyük acısı içindeyiz. Başta ailesi ve yakınları olmak üzere tüm sevenlerine ve TTB camiasına başsağlığı diliyoruz. TTB’ye ve hekim mücadelesine katkıları unutulmayacak" dedi.

Ankara Tabip Odası, sosyal medya hesabından Özyurt’a ilişkin şu paylaşımı yaptı: “İyi hekimlik değerlerinin "romantik aktivisti" yazar ve şair Dr. Ali Özyurt, seni sözlerinle dizelerinle ve mesleğinle hatırlayacağız... Tüm sevenlerinin ve meslektaşlarımızın başı sağ olsun...”

DR. ALİ ÖZYURT

1962 yılında İstanbul’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde (1981-1987) öğrenim gördü. 1987-1989 yılları arasında İnebolu Sağlık Ocağı’nda mecburi hizmetini yaptı.

1989 yılında asistan olarak girdiği Sağlık Bilimleri Üniversitesi Siyami Ersek Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde halen anestezi ve rehabilitasyon uzmanı olarak çalıştı. Okul yıllarında hayali olan halk sağlığı alanında doktora unvanı aldı.

Öğrencilik yıllarından itibaren İstanbul Tabip Odası’nın her kademesinde ve TTB’nin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Evli ve bir kız babasıdır.

Edebiyata ve medya/sosyal medya çalışmalarına özel ilgi duyan, TTB ve İTO’nun ilgili birimlerinde aktif faaliyet sürdüren Dr. Ali Özyurt, mesleki ve tabip odası faaliyetlerini içeren anılarını “Söz Uçar Yazı Kalır” ve “Umuduna Yaşamak” adlı iki kitapta toplamıştır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız