birgün

25° AZ BULUTLU

TTB: Sağlık Bakanını yapılmayan zam hakkında açıklamaya davet ediyoruz

Türk Tabipleri Birliği, hekimlere zam yapılan düzenlemenin geri çekilmesine tepki göstererek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yı açıklama yapmaya davet etti.

ÇALIŞMA YAŞAMI 05.12.2021 20:20
TTB: Sağlık Bakanını yapılmayan zam hakkında açıklamaya davet ediyoruz
Abone Ol google-news

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi, bir açıklama yayımlayarak 'vali maaşını geçeceği' gerekçesiyle iptal edilen hekim zamları için Sağlık Bakanlığına çağrı yapıldı.

"Hekim ve diş hekimlerinin emeklilik ve maaşlarında iyileştirme yapılmasını öngören düzenleme, 1 Aralık 2021’de ülke gündemine getirilmiş ancak aynı düzenleme 3 Aralık 2021 tarihi itibari ile geri çekilmiştir. Görüşmelerin 21-23 Aralık 2021 tarihine ertelendiği belirtilmiştir," bilgisini veren TTB, "Görüşmelerde yer alan hekim milletvekillerince tarafımıza aktarılan bilgilere göre, yasa tasarısı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın itirazı üzerine geri çekilmiştir. İtirazın nedeni olarak emekli hekim maaşlarının emekli vali maaşlarını geçmesi gösterilmiştir. Emekli hekimler ile emekli valilerin maaşlarının karşılaştırılmasının neden Meclis’te tartışma konusu yapıldığı bir yana, asıl sorunun Sağlık Bakanlığı’nın yönet(e)mezliğinden kaynaklı olduğu aşikârdır. Bir hızla getirilip aynı hızla geri çekilen yasa tasarısı, bu konuda da Sağlık Bakanlığı’nın hiçbir ciddi hazırlık yapmadığını göstermiştir. Bakanlığın bu savruk hali salgının başından beri her gün daha da artmaktadır," değerlendirmesinde bulundu.

Türk Tabipleri Birliği pandemideki bilim dışı, şeffaf olmayan uygulamaları görünür kıldıkları gibi, sağlık sisteminin çöküşünü ve hekimlerin tükenmişliğini ortaya koydukları “Emek Bizim, Söz Bizim” eylem süreci sonrası bakanlığın artık “sağlık sistemi çok iyi” algısını devam ettiremediğinin altını çizdi.

"Hazırlık yapılmadan sunulan tasarının örgütlülüğümüzün ve kararlılığımızın gün be gün artması nedeniyle hissedilen telaştan olduğunu görüyoruz," diyen TTB, açıklamanın devamında şunları ifade etti:

"Eylem sürecinde ziyaret ettiğimiz tüm siyasi partilere ilettiğimiz taleplerimizde ısrarcıyız. Meclis’te bulunan sağlık alanından vekiller ile de görüşmelerimiz devam etmektedir. Sağlık Bakanı’nı bir kere daha uyarıyoruz: Ekranlardan muştuladığınız zammın yapılmadığını topluma açıklamak sizin yükümlülüğünüzdür! Zammın neden yapılmadığını, tasarıya yapılan itiraza karşı bakanlığın ne yapacağını, tasarıda SSK/Bağ-Kur, YÖK kadrosu hekimler, aile hekimleri ile kamuda çalışan hekimler arasında neden ayrım yapıldığını hekimlere açıklamak sizin görevinizdir!

Artık emeğimiz üzerinden sağlık sistemi güzellemeleri yapılmasını kabul etmiyoruz. Tasarı derhal kapsayıcılığı artırılarak ve yalnızca emekli maaşları değil, aktif çalışan hekimlerin gelirleri de düzenlenerek Meclis’ten geçirilmelidir. Emeğimizin değersizleştirilmesine karşı bir arada mücadeleye devam edeceğimizi, emeğimizden gelen itiraz gücümüzü çalışma alanlarımıza yansıtmaktan çekinmeyeceğimizi bir kez daha hatırlatıyoruz."

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun