birgün

15° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

GÜNCEL 12.02.2020 18:40

TTB: Sağlık Bakanlığı'nın TTB Genel Sekreteri’ne ceza vermesini kınıyoruz

Sağlık Bakanlığı, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması dolayısıyla başlattığı disiplin soruşturması sonucunda, Türk Tabipleri Birliği (TTB) Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’a, maaş kesme cezası verdi. TTB'den yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı’nı bu cezayı geri çekmeye davet ediyoruz" dedi

TTB: Sağlık Bakanlığı'nın TTB Genel Sekreteri’ne ceza vermesini kınıyoruz

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Sağlık Bakanlığı'nın “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” açıklaması dolayısıyla başlattığı disiplin soruşturması sonucunda, TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz’a maaş kesme cezası verdiğini açıkladı.

TTB'den yapılan açıklamada, "Sağlık Bakanlığı Yüksek Disiplin Kurulu, 26.12.2019 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, TTB Merkez Konseyi’nce yapılan “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama dolayısıyla Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın “devlet memurluğundan çıkarılması” talebini “geçmiş hizmetlerindeki olumlu çalışmaları göz önünde bulundurarak” reddetti ve bir derece hafif ceza ile cezalandırılmasına karar verdi" denildi.

Açıklama şöyle devam etti: "Buna bağlı olarak uygulanması istenen, “3 yıl kademe ilerlemesinin durdurulması” cezasının da “yükselebilecekleri kadroların son kademesinde bulunan devlet memurlarının, kademe ilerlemesinin durdurulmasının talep edildiği hallerde brüt aylığının ¼’ü ya da ½’si kesilir” hükmü doğrultusunda değiştirilerek, Dr. Bülent Nazım Yılmaz’ın aylığının ½’sinin kesilmesine karar verildi."

"SAĞLIK BAKANLIĞI'NI CEZAYI GERİ ÇEKMEYE DAVET EDİYORUZ"

Yılmaz'a verilen cezaya tepki gösteren TTB, açıklamasında "Sağlık Bakanlığı’nın kendi bünyesinde görev yapan bir hekimi bütün dünyada evrensel olarak kabul edilen 'Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur' ilkesini dile getirdiği için cezalandırmasını kınıyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı bu cezayı geri çekmeye davet ediyor, cezayla ilgili olarak tüm itiraz yollarına başvuracağımızı duyuruyoruz" ifadelerini kullandı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız