Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK), Amasra'da meydana gelen maden ocağı patlamasına ilişkin "Sayıştay raporu" iddialarıyla ilgili, "Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanlığına atanan sayın İbrahim Özkarcı atanmasını müteakip kurumumuzu ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Özkarcı, yeraltı ocağımızı da ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret denetim amaçlı olmayıp, sadece kurumumuza yapılan bir nezaket ziyaretidir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi dezenformasyon içermektedir" açıklamasında bulundu.

TTK, 'Sayıştay raporu' iddialarını yalanladı: "Dezenformasyon içeriyor"
Fotoğraf: AA

TTK, Bartın'ın Amasra ilçesinde meydana gelen ve çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği maden ocağı patlamasına ilişkin "Sayıştay raporu" iddiasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

TTK'nin açıklamasında, Sayıştay'ın TTK 2019 Yılı Denetim Raporunda, Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı madende patlamanın yaşandığı -300 derinlikte ani gaz degajı ve grizu patlama riskinin arttığı konusunda uyarı yapıldığı iddiası yalanlandı. TTK ayrıca, haberlerde "dezenformasyon" yapıldığını öne sürdü.

İHA'nın aktardığına göre, TTK'nin açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Bazı basın yayın organlarında yer alan ‘Eksi kotlarda yüksek metan gazı’ ve ‘2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporu’ içerikli haberlerdeki yanlış ifadeler nedeniyle açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

2019 yılında yayımlanan Sayıştay raporuna atıfta bulunularak yapılan haberlerde, çalışan damarların tamamında gaz içeriğinin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Söz konusu haberlerde kömürün içerisinde yer alan metan gazı ‘Çalışılan ortamdaki havada yüksek metan gazı tespit edildi’ şeklinde lanse edilmektedir. Söz konusu bu ifade tamamen yanlıştır. Ocak içerisindeki havalandırma ile kömürün bünyesindeki metan gazı birbirinden farklı konulardır. Dolayısıyla bu durum iş sağlığını ve güvenliğini etkileyen bir durum değildi. Öte yandan Kurumumuzdaki tüm müesseselerimizde maden iş sağlığı ve güvenliği kurallarına sıkı sıkıya riayet edilerek üretim yapılmaktadır.

Sayıştay Başkanlığı Enerji Grup Başkanlığına atanan sayın İbrahim Özkarcı atanmasını müteakip kurumumuzu ziyaret etmiştir. Ziyaret esnasında Özkarcı, yeraltı ocağımızı da ziyaret etmiştir. Söz konusu ziyaret denetim amaçlı olmayıp, sadece kurumumuza yapılan bir nezaket ziyaretidir. Söz konusu haberler gerçeği yansıtmadığı gibi dezenformasyon içermektedir. TTK Amasra Müessesesinde üretim esnasında Kurum Degaj Yönergesi hükümleri titizlikle uygulanmaktadır."

NE OLMUŞTU?

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Müessese Müdürlüğü’ne bağlı maden ocağında dün (14 Ekim) akşam saatlerinde grizu patlaması meydana geldi. Bakanlar tarafından yapılan açıklamalarda 40 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi.

İş cinayetlerinin meydana geldiği patlamanın ardından ise, Sayıştay'ın TTK 2019 Yılı Denetim Raporu'na göre Amasra'daki maden ocağında, üretim derinliğinin -300 metreye ulaştığı, çalışılan damarlarda gaz içeriklerinin yüksek olduğu, ani gaz degajı ve grizu patlama riski arttığı konusunda uyardığı iddiaları ortaya çıktı.

Sayıştay'ın raporunda ayrıca, işçi sayısının tehlike doğuracak boyutta azaltıldığı ve arızaların giderilemediği yönünde ifadelerin yer aldığı da öne sürüldü. Sayıştay’ın raporuna göre, 2019’da madende 190 iş kazası, 2020'de 164 iş kazası yaşanmıştı.