birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 27.08.2019 11:12

TÜBİTAK'la Diyanet'ten hicri takvimin doğru ayarlanması için ortak proje

TÜBİTAK'la Diyanet'ten hicri takvimin doğru ayarlanması için ortak proje

TÜBİTAK'ın, hicri takvimin doğru ayarlanması için Diyanet ile ortak proje olan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi'nin kurulmasına yönelik 1 milyonun üzerine bütçe ayırdı.

Cumhuriyet'ten Ozan Çepni'nin haberine göre Diyanet İşleri Başkanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokol kapsamında kurulan Ay ve Ufuk Gözlem Ünitesi (AYGÖZ) projesi yaşama geçti.

Diyanet'in astronomik takvim üzerinden Ramazan aylarında yaşanan 1400 yıllık imsakiye tartışmalarına son vermeyi hedeflediği proje için Kasım 2018'de gerçekleştirilen ihale kapsamında gözlem ünitesinin kurulacağı yer TÜBİTAK'ın Antalya Bakırlıtepe'deki yerleşkesi. 50 günde bitirilmesi istenen ihalede Diyanet, 1 milyon 146 bin lira yaklaşık maliyet belirledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız