birgün

16° AÇIK

GÜNCEL 20.02.2021 07:14

TÜGVA buyurunca MEB harekete geçti

Yargı kararlarıyla protokolleri iptal edilen TÜGVA, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yazı göndererek, düzenleyecekleri etkinliklerin okullarda duyurulmasını istedi. Müdürlük, TÜGVA’nın yazısı üzerine harekete geçerek ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyardı.

TÜGVA buyurunca MEB harekete geçti

Mustafa M. BİLDİRCİN

Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜGVA’nın öğrencilere yönelik etkinliklerinin okullarda duyurulması için harekete geçti. Müdürlük, TÜGVA Temsilciliği’nin etkinlik tanıtımına ilişkin talebinin yerine getirilmesi için ilçe milli eğitim müdürlüklerini uyardı.

11 Haziran 2020 tarihli yargı kararı ile yürütmesi kısmen durdurulan protokolün uygulanması için milli eğitim müdürlüklerinden, “Ricacı” oldu. Aralarında, “Değerler Eğitimi Çalışmaları, 40 Ayet-40 Hadis Yarışması” ve gezi, seminer, konferans gibi etkinliklerin de yer aldığı çok sayıda etkinliğin öğrencilere duyurulması istendi. Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, TÜGVA’nın, “İvedi” ricasını ilçe milli eğitim müdürlüklerine gönderdi ve planlanan etkinliklerin okullarda duyurulması gerektiğini belirtti.

HUKUKSUZLUĞUN ARACI OLDULAR

Eğitim Sen Manisa Şube Başkanı İsmail Şener, protokolün yürütmesinin kısmen durdurulduğunu anımsatarak, “TÜGVA, göze batmayacak bir biçimde bu protokole dayanarak etkinlik planlıyor ve yerel yöneticilerimiz bu hukuksuzluğun bir parçası ve aracı haline getiriliyor” dedi. Şener, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, “Hatasından ivedilikle geri dönmesi” gerektiğini ifade ederek, “İl Milli Eğitim Müdürlüğünü ve yazıda imzası bulunan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı’nı uyarıyoruz. Derhal gönderdiğiniz yasadışı yazıyı geri çekin. Eğitimin bir bileşeni olmayan vakıf ve kurumların eğitim yöneticilerine talimat veren, eğitimle ilgili söz söyleme hakkını kendinde gören her türlü girişim ve etkinliklerine dur denilmelidir” diye konuştu.

VAKFIN BİLGİ VE KÜLTÜR YARIŞMASINA TEPKİ

MEB ülke geneline gönderdiği yazıyla Nakşibendi tarikatına yakın, gerici Server Vakfı tarafından okullarda “9. Ufka yolculuk bilgi ve kültür yarışması” düzenleneceğini aktardı. Adana Eğitim Sen Şubesi ise bu duruma tepki gösterdi. Şube Başkanı Hüseyin Kaya, "MEB’in bu tür vakıflarla protokol yapılmasını doğru bulmuyoruz" diye konuştu.
"Okul ve öğretmenler bu vakıflarla öğrenciler arasında köprü görevi göremez" ifadelerini kullanan Kaya şunları söyledi: "MEB temel amacına uygun olarak öğrencilerimizi evrensel normlara ve insan haklarına göre yetiştirmek zorundadır. Öğrencilerimiz demokratik, laik, ve bilimsel bir eğitim almalıdır. Bu nedenle dini vakıf ve derneklerle yapılan bütün protokoller iptal edilmelidir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol