birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 10.09.2020 16:00

TÜGVA'nın da yapımında yer aldığı camide müteahhit hatası: İki kolon kesildi

Esenler Belediyesi tarafından yaptırılan ve yapımı 5 yıldır devam eden cami ve külliyesinin, müteahhit tarafından yanlış yapıldığı iddia edilen iki kolonu kesilip alındı.

TÜGVA'nın da yapımında yer aldığı camide müteahhit hatası: İki kolon kesildi

HABER MERKEZİ

Esenler Belediyesi tarafından yaptırılan ve yapımı 5 yıldır devam eden cami ve külliyesinin, müteahhit tarafından yanlış yapıldığı iddia edilen iki kolonu kesilip alındı. Bu gelişme üzerine Esenler Belediye Meclisi, eylül ayı toplantılarına cami tartışmasıyla başladı.

İYİ Parti Esenler Belediye Meclis Üyesi Lütfü Kahveci, cami inşaatının kolonlarının kesilmesini belediye meclis gündemine taşıdı. Kahveci, Esenler Belediyesi, Tekstilkent Kooperatifi ve Türkiye Gençlik Vakfı(TÜGVA) işbirliği ile 2015’de yapımına başlanılan külliye için belediye, ekim 2019’da tamamlama ihalesi düzenlediğini anımsattı.

AKP MECLİS ÜYESİ: MÜTEAHHİDİN HATASI

Esenler’de neler olup bittiğinin farkında olmadıklarını belirten Kahveci, “Daha önce belediyemiz tarafından yapılıp bitirilmesi için alınan caminin kolonları yıkılıyor. Ne oluyor, neden yıkılıyor bilmek istiyoruz" dedi.

Kahveci’nin cami ile ilgili eleştirilerine yanıt veren AKP Esenler Belediye Meclis Üyesi Enes Bozdoğan, “Camiyle ilgili meclis üyemin çok bilgisi yok galiba. Haberlerde duyduğu gibi ya da basında gördüğü farklı lanse ediliyor. Şu an o söylediği camiyi Esenler Belediyesi olarak ihale edilmiş ve yapılıyor. Sadece daha önce müteahhidin yanlış yaptığı iki kolonu düzeltmek açısından kesilip alındı, yenisi yapılacak" yanıtı verdi.

Bu ifadeler üzerine tekrar söz alan Kahveci, “Ben inşaat işleri yapıyorum. Taşıma nedeniyle bir kolonun üstü yıkılıyorsa altının da yıkılması gerekiyor. Altında koca bir külliye var” diyerek kolonların kesilmesinin mantıksızlığını vurguladı.

tugva-nin-da-yapiminda-yer-aldigi-camide-5-yil-sonra-muteahhit-hatasi-bulundu-779325-1.

NE OLMUŞTU?

Brener Grup adlı firma tarafından “Tekstilkent Cami ve Tekstilkent Öğrenci Yurdu” olarak 2014 yılında projelendirilen ve yapım müjdesi 2015 yılında Esenler Belediyesi tarafından verilen inşaatın temeli 18 Şubat 2016 tarihinde atıldı.

Belediyenin yayın organı olan Kentim Esenler adlı derginin aralık 2015 sayısında, konuyla ilgili olarak hazırlanan ve “Esenler’e de Bu Yakışır” başlıklı haberde şöyle denilmişti:

“Esenler, yeni bir cami ve öğrenci yurduna daha kavuşuyor. 133 öğrencinin barınma sorununu çözecek Tekstilkent Camii, Eğitim Kompleksi ve Üniversite Öğrenci Yurdu'nun yapımına başlandı. Esenler Belediyesi, Tekstilkent Kooperatifi ve Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) işbirliğinde inşa edilecek cami ve külliye, iki ana yapıdan oluşacak. Modern mimarisi ile hayranlık uyandıracak Tekstil Camii'nde 5 bin kişi aynı anda namaz kılabilecek. Caminin yanında ise eğitim kompleksi ve öğrenci yurdundan oluşan külliye yükselecek. 133 öğrenci kapasitesine sahip yurt bölümünde, öğrencilerin konforu için tüm detaylar düşünülmüş. Külliye bünyesinde modern öğrenci odalarının yanı sıra 100 kişi kapasiteli konferans salonu, spor salonu, mescid, etüt odaları ve yemekhane gibi ortak kullanım alanları inşa edilecek. Tekstilkent Camii ve Külliyesi, ulaşım açısından da avantajlı bir konuma sahip olacak. İstanbul’un en önemli metro akışlarından biri olacak Mecidiyeköy-Mahmutbey Metro Hattı üzerinde yer alan Tekstilkent İstasyonu’na yakın bir noktada inşa edilen külliyenin önümüzdeki yıl ibadete açılması planlanıyor.”
2017’de bitmesi planlanan ancak hala kaba inşaat halinde olan cami ve külliye inşaatının ne zaman tamamlanacağı merak konusu oldu.
Esenler Belediyesi inşaatın tamamlanması için 22 Ekim 2019’da ihale düzenlemişti. İhaleyi 9 milyon 685 bin 959 TL’ye, Birlik Elektrik İnşaat Tekstil Reklam Sanayi ve Tic. Ltd. Şirketi üstlenmişti. İhale şartnamesine göre inşaatın 11 Ağustos 2020 tarihinde tamamlanması gerekiyordu. Birlik Elektrik firması, Esenler Belediyesi’nden aldığı çok sayıdaki ihale nedeniyle haberlere konu olmuştu.

tugva-nin-da-yapiminda-yer-aldigi-camide-5-yil-sonra-muteahhit-hatasi-bulundu-779327-1.

Temel atma törenine AKP’li milletvekilleri katılmıştı

18 Şubat 2016 yılında yapılan temel atma törenine, dönemin AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki, AK Parti İstanbul Milletvekili Nureddin Nebati, İstanbul Valisi Vasip Şahin, TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, Esenler Kaymakamı Yüksel Ünal, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Esenler Müftüsü Halil Şekerci, AK Parti İstanbul Gençlik Kolları Başkanı Taha Ayhan, TÜGVA Başkanı İsmail Emanet ile Tekstilkent Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Kulak katılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız