birgün

12° PARÇALI BULUTLU

TÜGVA'nın kadrolaşma belgelerini paylaşanlara hapis istendi

Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) ait belgelerin sızdırıldığı iddiası üzerine yürütülen soruşturma tamamlandı. Hazırlanan iddianamede, soruşturma kapsamında tutuklanan Ramazan Aydoğdu hakkında 10,5 yıla kadar, belgeleri haberleştiren gazeteci Cihan Yücel (Metin Cihan) hakkında ise 6 yıla kadar hapis cezası istendi.

GÜNCEL 18.03.2022 18:24
TÜGVA'nın kadrolaşma belgelerini paylaşanlara hapis istendi
Abone Ol google-news

TÜGVA'nın kadrolaşma yazışmalarını sızdırdığı iddiası ile yargılananlara hapis istendi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nca hazırlanan iddianamede, şüpheli Ramazan Aydoğdu’nun, TÜGVA’ya ait bilgisayarlardan rıza dışında ve hakkı olmadan vakıf dosyalarına erişim sağladığı, haksız şekilde elde ettiği dosyaları manipüle ederek şüpheli Cihan Yücel’e gönderdiği iddia edildi.

KİŞİSEL VERİ SAYILDI

İddianamede, Yücel ile Aydoğdu’nun, söz konusu kişisel veri niteliğindeki belgeleri, fikir ve eylem birliği içinde ve maddi iştirak halinde hareket ederek herkese açık sosyal medya hesaplarından paylaştıkları kaydedildi.

Hazırlanan iddianamede, şüphelilerin kullandığı Twitter hesaplarındaki video içeriğinde yer alan belirli klasörlerin aynı olduğu, bazılarının değiştirme tarihlerinin farklı olduğu, Cihan Yücel tarafından excel formatında paylaşılan bir kısım belge içeriklerinin 2016-2018 yıllarına ilişkin verileri içerdiği anlatılırken bu dosyaların birçoğunun değiştirme tarihlerinin 2020 ve 2021 yıllarına ilişkin olduğu, dosya kapsamında tespiti yapılamayan bahse konu belge içeriklerine müdahale edildiğine ilişkin kanaate varıldığı da belirtildi.

ÜZERİNE ATILI SUÇLAMAYI KABUL ETMEDİ

İddianamede, Ramazan Aydoğdu’nun soruşturma aşamasında alınan ve suçlamaları reddettiği ifadesinin suçtan ve cezadan kurtulmaya yönelik olduğu değerlendirildi.

İddianamede, Ramazan Aydoğdu’nun, 'verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' ve 'sistemi engelleme, bozma verileri yok etme veya değiştirme' suçlarından 3 yıl 9 aydan 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi. Hakkında yakalama kararı bulunan Cihan Yücel’in ise 'verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme' suçundan 3 yıldan 6 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. (ANKA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol