birgün

14° PARÇALI BULUTLU

EĞİTİM 31.12.2019 06:00

TÜGVA okulda yılbaşını kötüledi

TÜGVA’nın Beykoz temsilciliği ‘Mekke’nin Fethi Gecesi’ için okullarda davetiye ve “Yılbaşı kutlamayın” diyen bir kart dağıttı. Eğitim Sen’li öğretmenler söz konusu faaliyetle ilgili tutanak tuttu

TÜGVA okulda yılbaşını kötüledi

MUSTAFA KÖMÜŞ

İstanbul Beykoz’da bulunan okullarda ‘Mekke’nin Fethi Gecesi’ için davetiye dağıtıldı. Yönetiminde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın bulunduğu Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Beykoz Temsilciliği’nin düzenlediği etkinlik için okul idareleri ortaokul öğrencilerine çağrı yaptı. Davetiyenin yanı sıra Hıristiyanlara hakaret eden bir kart da öğrencilere verildi. Kartta şu ifadeler kullanıldı: “Yılbaşı (NOEL) kutlamak Hıristiyanlara göre bir ibadettir. Biz Hristiyan bayramında ibadet eden Müslüman gördük.”

TUTANAK TUTULDU

Davetiyenin ve kartın dağıtımına karşı çıkan Eğitim Sen’li öğretmenler tutanak tuttu. Tutanakta “Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın laiklik ilkesine uymayan TÜGVA’ya ait davetiyeler okul idaresi tarafından öğrencilere dağıtılmıştır” dendi.

Konuyla ilgili BirGün’e konuşan Eğitim Sen 2 No‘lu Şube Başkanı Kazım Yılancı bu uygulamanın Kaymakamlık ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün oluruyla dağıtıldığını söyledi. Yılancı şu ifadeleri kullandı: “Biz Eğitim Sen olarak vakıf ve derneklerin okullarda bu tip etkinlikler yapmaması için defalarca dava açtık ve kazandık. Fakat MEB, protokollerle bunlara devam ediyor. Ortaokul öğrencilerine dağıtılan bu kartlar ve davetiyeler Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırı bir yaklaşımı ortaya koyuyor.”

SUÇ DUYURUSU

Hristiyanlara yönelik ayrımcılık içeren bir kartın dağıtılmasının öğrenciler arasında problemlere yol açabileceğini aktaran Yılancı, “Biz, gördüğümüz anda bu konuyla ilgili tutanak tuttuk ve idareleri uyardık. İnanç ve yaşam ayrımı yapan ifadeler içeren bu tarz şeylerin dağıtılması Anayasa’nın laiklik ilkesine aykırıdır. Yetkililer tarafından mutlaka engellenmelidir” dedi.

Yılancı ayrıca konuyla ilgili gerekli işlemleri başlatacaklarını ve suç duyurusunda bulunacaklarını ifade etti.

PANOLARA İLAN ASILDI

Bolu’da belediyeye ait panolarda da yılbaşı karşıtı ilanlar asıldı. Sivil İrade Platformu tarafından asılan ilanlarda “Kim bir kavme benzemeye çalışırsa o da onlardandır. Müslüman yılbaşı kutlamaz” ifadeleri yer aldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız