birgün

9° AÇIK

EKONOMİ 13.10.2020 06:24

TÜİK’e göre işsiz sayısı azaldı: Semptom göstermeyen işsizler arttı

Sağlık Bakanlığı’nın sempton göstermeyen koronavirüs vakalarını hasta kabul etmediği gibi TÜİK de iş bulma ümidi olmayanları işsiz saymıyor. İşsiz sayılmayan umutsuzların sayısı temmuzda 1 milyon 335 bine çıktı.

TÜİK’e göre işsiz sayısı azaldı: Semptom göstermeyen işsizler arttı

Havva Gümüşkaya

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Ekonomik kriz ve koronavirüs salgınının etkileri işgücü piyasasında hissedilmeye devam ediyor ama TÜİK’e göre işsizlik azalıyor. TÜİK’e göre dar işsizlik oranı 0,5 puanlık azalış ile yüzde 13,4 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye genelinde işsiz sayısı 2020 Temmuz döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 369 bin kişi azalarak 4 milyon 227 bin kişi oldu.

TÜİK’in açıkladığı bu dar tanımlı işsizlik oranı Covid-19’un yarattığı istihdam ve iş kaybını yansıtmaktan uzak. Zira TÜİK, iş bulma ümidini yitirenleri işsiz olarak saymıyor. TÜİK’e göre işsiz sayılmayan, umudu olmadığı için iş aramayanların sayısı her geçen gün artıyor. Temmuzda iş bulma ümidini yitirenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 117,4 arttı. Geçen yılın temmuz ayında 614 bin olan ümitsizlerin sayısı bu yıl 1 milyon 335 bin oldu.

tuik-e-gore-issiz-sayisi-azaldi-semptom-gostermeyen-issizler-artti-791804-1.

TÜİK’in işsiz olarak kabul ettiği kişilerin aktif biçimde iş araması gerekiyor. Temmuzda istihdam edilenlerin sayısı bir önceki yıla göre 1 milyon 622 bin kişi azalarak 31 milyon 491 bin kişi oldu. İşgücüne katılma oranı ise 3,5 puanlık azalış ile yüzde 50,3 olarak gerçekleşti. Böylece işgücüne katılım oranı 2017 yılının altına düştü. İşgücündeki azalış istihdamdaki azalıştan daha fazla gerçekleşti, böylece dar tanımlı işsizlik oranı düştü.

Peki, TÜİK’in işsizlik rakamlarına dâhil etmediği nüfus ne yapıyor?

İş arayanlar ve istihdam edilenlerin tamamı işgücü olarak tanımlanıyor. TÜİK’e göre işgücü 31 milyon 491 kişiden oluşuyor. İşgücüne dâhil edilmeyenlerin sayısı ise 31 milyon 315 bin kişi. Geçen yıl bu rakam 28 milyon 394 idi. İşgücüne dâhil edilmeyenlerin büyük bir çoğunluğunu ev işleriyle meşgul olan kadınlar oluşturuyor. Ancak koronavirüs salgının yarattığı gelir kaybı ev işleriyle ilgilenen kadınları iş aramaya yöneltmiş durumda. Ev işleriyle meşgul olanların sayısı geçen yıl 11 milyon iken bu yıl 10 milyona geriledi.

tuik-e-gore-issiz-sayisi-azaldi-semptom-gostermeyen-issizler-artti-791805-1.

Gerçek işsiz sayısı 10 milyonun üzerinde

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), Uluslararası Çalışma Örgütü’nün (ILO) yönetimiyle Covid-19 döneminde yaşanan işgücü ve iş kaybını hesapladı. Buna göre geniş tanımlı işsizlik temmuzda 10,4 milyon olarak belirlendi.

♦ Covid-19 etkisiyle revize edilmiş geniş tanımlı işsiz sayısı ve iş kaybı Temmuz 2020’de 10,4 milyon olarak gerçekleşti.

♦ Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı yüzde 29,1 olarak hesaplandı.

♦ Covid-19 Temmuz 2020’de en az 1 milyon 879 bin yeni eşdeğer istihdam kaybına yol açtı.

♦ Geniş tanımlı işsiz sayısı 9,8 milyona yükseldi.

♦ Geniş tanımlı işsizlik oranı yüzde 27,3 olarak gerçekleşti.

♦ İstihdam bir yılda 1 milyon 254 bin kişi azaldı.

♦ İstihdam oranı yüzde 43,5’e geriledi.

♦ İşbaşında olanların sayısı son bir yılda 1 milyon 333 bin kişi azaldı.

♦ Ümitsiz işsizlerin sayısı bir yılda 614 binden 1 milyon 335 bine yükseldi.

♦ Kadınlar Covid-19’dan daha fazla etkileniyor: Kadın işgücü yüzde 7,5, kadın istihdamı yüzde 6,3 azaldı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol