Son bir yılda TÜİK’e göre işsizlik oranı azalsa da İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayısı artıyor. 2019’un Kasım ayıyla karşılaştırıldığında ise gerçek işsiz sayısı 6 milyondan 8 milyonun üzerine çıkarak yüzde 27 oranında arttı.

TÜİK kaçıyor, İŞKUR kovalıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Covid-19 salgının yarattığı ekonomik tahribat en net işsizlik verilerinde gözlemleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kasım ayı verileri de işsizlikteki durumun salgın öncesine göre daha da vahim bir hal aldığını gösteriyor.

TÜİK’e göre ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştaki kişilerde işsiz sayısı 2021 yılı kasım ayında bir önceki aya göre 39 bin kişi artarak 3 milyon 777 bin kişi oldu. İşsizlik oranı ise değişim göstermeyerek yüzde 11,2 seviyesinde gerçekleşti.


Ancak TÜİK’in açıkladığı aylık veriler, tüm dünyada büyük iş ve gelir kayıpları yaratan Covid-19’un işgücü piyasasındaki etkisinin detaylı ve aylık olarak ölçülebilmesi için yeterli değil. Zira TÜİK’in dar tanımlı işsizlik oranı salgın öncesine göre azalsa da iş bulma ümidi olmayanların, çalışacak durumda olup işgücüne katılmayanların da dâhil edildiği geniş tanımlı işsizlik oranı salgın öncesine göre ciddi derecede arttı.

YÜZDE 27 ARTTI

TÜİK açıkladığı kasım verilerine göre gerçek işsizlik oranı yüzde 22,1, işsiz sayısı ise 8 milyon 45 bin olarak hesaplandı. Salgın öncesi 2019 yılının kasım ayında ise gerçek işsizlik oranı yüzde 18,5, işsiz sayısı ise 6 milyon 326 bindi. Covid-19 öncesi 2019 Kasım ayından 2021 Kasım ayına kadar gerçek işsiz sayısı yüzde 27 oranında artış gösterdi. Öte yandan İŞKUR tarafından Aylık İstatistik Bültenlerinde açıklanan kayıtlı işsiz sayılarını içeren tablolar işsizlik için önemli veri niteliğinde. TÜİK’e göre işsiz olabilmek için son dört hafta içinde aktif iş arama kanallarından en az birini kullanmış ve 2 hafta içinde işbaşı yapabilecek durumda olmak gerekiyor. İŞKUR da önemli bir iş arama kanalı olarak biliniyor. İŞKUR’a kayıtlı işsiz sayılarının TÜİK işsiz sayılarına yansıması beklenirken eğilim birbirinden farklı seyrediyor.

TÜİK verilerine göre kasımda 15-24 yaş grubunu kapsayan genç nüfusta işsizlik oranı bir önceki aya göre 1,7 puan artarak yüzde 22,3, istihdam oranı 0,1 puanlık artışla yüzde 33,2 oldu.

İŞKUR verilerine göre kayıtlı işsiz sayısı Kasım 2020 ve Kasım 2021 arası bir yıllık dönemde 3 milyon 4 binden 3 milyon 182 bine yükselerek 178 bin kişi arttı. Fakat TÜİK rakamlarına göre son bir yılda dar tanımlı işsiz sayısı 284 bin azaldı.

tuik-kaciyor-iskur-kovaliyor-966092-1.

***

Nereye kadar devam edecek merak ediyoruz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba TÜİK tarafından açıklanan kasım ayı iş gücü verilerini değerlendirdi. Ağbaba "Yaklaşık 4 aydır TÜİK ile İŞKUR’un işsizlik verileri üzerinden birbirini yalanladığına şahit olmaktayız. İŞKUR verileri TÜİK’in açıkladığı aylık işsiz sayısından 3,2 kat fazla. İşsizlik verilerinde TÜİK kaçtıkça İŞKUR da TÜİK’İ kovalamaya devam ediyor. TÜİK ile İŞKUR arasındaki işsiz sayısı ile ilgili karmaşa ve tezat açıklamalar nereye kadar böyle devam edecek merak ediyoruz" dedi.