birgün

7° AÇIK

'TÜİK'te enflasyon hesabı yapan daire başkanı baskılardan rahatsızdı' iddiası

Sağlık sorunları olduğunu ileri sürerek 'görevden affını isteyen' Türkiye İstatistik Kurumu'nda (TÜİK) enflasyonu hesaplayan daire başkanı Cem Baş'ın, sağlığıyla ilgili hiçbir sorun yaşamadığı, son dönemde artan baskılardan ciddi rahatsızlık duyduğu ileri sürüldü.

EKONOMİ 20.05.2022 11:15
'TÜİK'te enflasyon hesabı yapan daire başkanı baskılardan rahatsızdı' iddiası
Abone Ol google-news

Paylaştığı verilerle tartışmalara neden olan ve muhalefetin 'makyajlı' rakamlar açıkladığını ileri sürdüğü TÜİK'te art arda değişen başkanların ardından enflasyonu hesaplayan daire başkanı Cem Baş da, sağlık sorunları olduğunu öne sürerek 'görevden affını istedi'. Ancak, Baş'ın, halkın gerçek durumunu yansıtmayan enflasyon ve işsizlik verileri açıkladığı gerekçesiyle kamuoyundan büyük tepki alan TÜİK'ten istifa etmediği, görevden alındığı değerlendirmeleri yapıldı.

Sözcü'den Erdoğan Süzer'in haberine göre de, görevden alınan Baş'ın sağlıkla ilgili hiçbir sorunu olmadığı, son dönemde artan baskılardan ciddi rahatsızlık duyduğu öğrenildi. TÜİK'in enflasyon hesabında kullandığı fiyat verilerinin yarıya yakınını internet üzerinden ve barkod okuma yoluyla elde etmeyi planladığını bildiren kaynaklar, yeni daire başkanıyla bu çalışmaların hızlandırılacağını ifade etti.

TÜİK Başkanlığı tarafından yapılan iç bilgilendirme yazısında Fiyat İstatistikleri Daire Başkanı Cem Baş'ın sağlık sorunları sebebiyle görevden affını talep ettiği, makam tarafından bu talebin uygun görüldüğü ifade edildi. Yazıda, Baş'ın yöneticilik yaptığı aynı dairede ‘uzman' olarak çalışmaya devam edeceği de belirtildi.

Cem Baş'tan boşalan daire başkanlığına, TÜİK Dijital Dönüşüm Dairesi Başkanı Dr. Furkan Metin getirildi. TÜİK yönetimi, enflasyon hesaplamasında barkoda geçiş sürecinin hızlanması ve superlative endeksin oluşumu için gerekli altyapının hızlı bir şekilde sağlanması amacıyla Furkan Metin'in tercih edildiğini, Metin'in barkoda geçiş sürecinde görev yapmış olmasının bu tercihte etkili olduğunu belirtti.

2016 ‘dan bu yana TÜİK'te 5 başkan değişti:

1 – Mehmet Aktaş (Vekil) Şubat 2016-Nisan 2019

2 – Yinal Yağan (Vekil) Nisan 2019-Mayıs 2020

3 – M. Cahit Şirin (Vekil) Mayıs 2020-Şubat 2021

4 – S. Erdal Dinçer Mart 2021-Ocak 2022

5 – Erhan Çetinkaya Ocak 2022-Görevde

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol