birgün

9° AÇIK

TÜİK verileri: Enflasyon şubat ayında yüzde 55.2 oldu, en yüksek artış gıda grubunda

Türkiye İstatistik Kurumu, şubat ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilere göre yıllık enflasyon yüzde 55,18 oldu. Enflasyon aylık bazda ise yüzde 3,15 arttı. Bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 7,36 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. ENAG verilerine göre, şubat ayında enflasyon yüzde 7,21 artarken yıllık artış yüzde 126,91 olarak gerçekleşti.

EKONOMİ 03.03.2023 09:59
TÜİK verileri: Enflasyon şubat ayında yüzde 55.2 oldu, en yüksek artış gıda grubunda
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE) verilerini açıkladı.

Buna göre, TÜFE'deki (2003=100) değişim 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 3,15, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 10,00, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,18 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 71,83 olarak gerçekleşti.

tuik-subat-ayi-enflasyon-verilerini-acikladi-1133119-1.

TÜFE yıllık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİKTÜFE yıllık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİK

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yuzde 21,69 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 74,34 ile lokanta ve oteller oldu.

TÜFE ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİKTÜFE ana harcama gruplarına göre yıllık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİK

EN FAZLA FİYAT ARTIŞI GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,76 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 7,36 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

TÜFE ana harcama gruplarına göre aylık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİKTÜFE ana harcama gruplarına göre aylık değişim oranları (%), Şubat 2023 / Grafik: TÜİK

2023 yılı Şubat ayında, endekste kapsanan 143 temel başlıktan (Amaca Göre Bireysel Tüketim Sınıflaması-COICOP 5'li Düzey), 23 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken, 3 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 117 temel başlığın endeksinde ise artış gerçekleşti.

ÖZEL KAPSAMLI TÜFE GÖSTERGESİ

İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim, 2023 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre yüzde 2,62, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 9,87, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,16 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 64,10 olarak gerçekleşti.

Grafik: TÜİKGrafik: TÜİK

ENAG VE TÜİK VERİLERİ ARASINDA BÜYÜK FARK

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, şubat ayında enflasyon yüzde 7,21 artarken, yıllık artış yüzde 126,91 oldu.

Editör notu: Kahramanmaraş merkezli deprem nedeniyle, 2023 yılı Şubat ayında TÜİK'in Gaziantep, Malatya ve Hatay Bölge Müdürlüklerine bağlı olan illerde "alan (saha) fiyatları" derlenemedi. Öte yandan, bu üç Bölge Müdürlüğü'ne bağlı illerde "işyeri barkod tarama verileri" ve veri kazıma yöntemi ile "internetten derlenen fiyat verilerinin" kullanımına ise devam edildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun