birgün

15° AÇIK

Tüketici güveni yüzde 7 geriledi: En düşük seviyede

Tüketici güven endeksi, kasımda aylık bazda yüzde 7,3 azalarak 71,1'e geriledi. Tüketici güveni, bu ölçümün yapıldığı 2012 tarihinden bu yana en düşük seviyeyi gördü. İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, "Saray büyük çöküş içinde" yorumunu yaptı.

EKONOMİ 22.11.2021 10:51
Tüketici güveni yüzde 7 geriledi: En düşük seviyede
Abone Ol google-news

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin tüketici güven endeksi verilerini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen "Tüketici Eğilim Anketi" sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, kasımda geçen aya göre yüzde 7,3 azaldı. Ekimde 76,8 olan endeks, bu ay 71,1 oldu.

tuketici-guveni-yuzde-7-geriledi-en-dusuk-seviyede-946721-1.

Geçen 12 aylık döneme göre mevcut dönemde hanenin maddi durumu endeksi ekimde 60,7 iken kasımda yüzde 7,5 azalarak 56,1'e düştü.

Gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi geçen ay 75,6 iken, kasımda yüzde 8,8 azalarak 68,9'a geriledi.

Ekimde 74,2 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin genel ekonomik durum beklentisi endeksi, kasımda yüzde 8,1 azalışla 68,2 oldu.

Geçen 12 aylık döneme göre gelecek 12 aylık dönemde dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi endeksi ekimde 96,6 iken bu ay yüzde 5,4 gerileyerek 91,4 değerini aldı.

Mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, alt endeksleri ve değişim oranları, Kasım 2021

tuketici-guveni-yuzde-7-geriledi-en-dusuk-seviyede-946722-1.

tuketici-guveni-yuzde-7-geriledi-en-dusuk-seviyede-946723-1.

"AKP ZAMANLARININ EN KÖTÜ NOKTASI"

İktisatçı-yazar Mustafa Sönmez, açıklanan rakamlara ilişkin yaptığı sosyal medya paylaşımında iktidara güvensizliğin hızla arttığı yorumunu yaparak, "Tüketici güveni, bu ölçümün yapıldığı 2012’den bu yana en dip noktada" diye yazdı.

Sönmez, "Bugün açıklanan tüketici güveninin 1 ayda 7 puan inişle tüm AKP zamanlarının en kötü noktasına inmiş olması, çok önemli. Tüm seçim anketlerinin ifade ettiğinden daha önemli. Saray büyük çöküş içinde. Muhalefet acil seçim çağrılarını artırmalı" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol