Abone Olgoogle-news
Tulgar’dan zamansız veda
Fotoğraf: BirGün

Gazetemiz BirGün’ün eski Yazı İşleri Müdürü Ahmet Tulgar, 63 yaşında hayata veda etti. Tulgar, evinde geçirdiği ani kalp krizi nedeniyle yaşamını yitirdi. BirGün’de 2007-2008 yılları arasında Yazı İşleri Müdürü olarak görev yapan gazeteci ve yazar Ahmet Tulgar, 2004'ten 2010 yılına kadar yazılarıyla değer kattığı gazetemize, Yayın Danışmanı olarak da emek vermişti.

BirGün Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Aydın: “Ahmet Tulgar çok değerli bir arkadaşımız. Gerek muhabirlik gerek de yöneticilik yaptığı dönemde gazetemize çok büyük katkıları oldu. Gazetemize çok kıymetli katkıları oldu. Çok çalışkan değerli bir arkadaşımızdı. İnsan olarak çok naif ve duygusal biriydi. Bizim ve tüm basın camiasının başı sağ olsun” dedi.

Yazar, seslendirme sanatçısı ve sunucu Yekta Kopan, “Bu olamaz... Yok, olamaz. Ah Ahmet...” mesajını paylaştı. Gazeteci, yazar Barış İnce, “Çok üzgünüm, çok erken” dedi. Gazeteci, senarist Zehra Çelenk, Tulgar’ın ardından, “Ah! Daha dün kaçırdığım yazılarından bazılarını okumuştum, hiç sohbet edemememize hayıflanmış, yakın bir zamanda haberleşiriz diye düşünmüştüm. Çok iyi bir yazar ve belli ki çok iyi bir insandı. Ne kadar erken” ifadelerini kullandı. Avukat Çiğdem Koç ise, “Çok üzüldüm... Ne kadar çok şey vardı yazacağı, yapacağı... Çok genç, çok erken” siteminde bulundu.

KİMDİR?

26 Nisan 1959’da dünyaya gelen Ahmet Tulgar, Sankt Georg Avusturya Lisesi'ni bitirdikten sonra Viyana Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi, Boğaziçi Üniversitesi'nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. 1984-87 yılları arasında yayın yoluyla komünizm propagandası yapmaktan aldığı ceza nedeniyle cezaevine girdi.

1987'de Sabah Dergi Grubu'nda başladığı gazetecilik hayatı boyunca Güneş, Nokta, Milliyet, Akşam, Vatan, Cumhuriyet, Show TV, Hayat TV’de muhabir, yazar, yönetici ve programcı gibi çeşitli kademelerde çalıştı. Tulgar, gazetemiz BirGün’de 2006 ile 2008 yılları arasında Yazı İşleri Müdürü olarak görev yaptı. Evrensel, Radikal, Birikim, Tiroj gibi yayınlarda yazıları yayımlanan Tulgar, son olarak Gazete Duvar’da yazıyordu.

Makale ve denemeleri Şehrin Surlarındalar (1992), Tam Yakalandığımız Yerden (2004), Ne Olmuş Yani? Korsan Yazılar (2005), Ben Onlardan Biriyim (2007), Diller Çehreler Barış (2010), Henüz Zaman Var (2013), Bakışın Ritmi (2020), söyleşileri Mahallede Herkes Kahramandır (2004) adlı kitaplarda toplandı. Evsiz Ülke Hikâyeleri (1989), Birbirimize (2009), Duygusal Anatomi (2015), Trajik Nüans (2016), Bakmadığınız Bir Yer Kalmıştı (2018), Arzunun Serbest Dolaşımı (2021) adlı altı öykü kitabı, Volkan'ın Romanı (2006), Çocuklar ve Canavarları (2012) adlı iki romanı yayımlandı.