birgün

23° AÇIK

BİRGÜN EGE 17.08.2019 14:12

Tüm Bel-Sen’den AKP’nin TİS önerisine tepki: "Bu teklifi veren vatan hainidir"

Tüm Bel-Sen’den AKP’nin TİS önerisine tepki: "Bu teklifi veren vatan hainidir"

BİRGÜN İZMİR

Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Anıl Kaçar, Memur-Sen’in AKP ile yaptığı TİS görüşmesine tepki gösterdi. Kaçar, “Bu teklifi veren de payanda olan da vatan hainidir” dedi.

Memur-Sen, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ile 4. kez bir araya geldi. Bakan Selçuk, Memur Sen'e 2020 yılı ilk 6 ay için yüzde 3,5 ikinci 6 ay için yüzde 3, 2021 yılı ilk 6 ay için yüzde 3, ikinci 6 ay için yüzde 2,5 teklif etti. Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın teklifle ilgili "Yeni bir teklif bekliyoruz. Bu teklifi yok sayıyoruz" dedi.

Tüm Bel-Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Anıl Kaçar, Memur-Sen ve AKP arasında yapılan Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmesine tepki gösterdi. Kaçar, bu teklifi verenlerin aileleriyle, ekmekleriyle ve gelecekleriyle dalga geçtiğini vurgulayarak, “200 TL’nin hazin sonu ortadadır. Memleketteki 5,2 milyon kamu emekçisi tablonun da gösterdiği üzere yıldan yıla alım gücü düşmüş, AKP iktidarının tarifiyle 'zenginleşen ekonomimizden' payını yıllardır alamamıştır. Biz kamu emekçileri için esaslı tablo da burasıdır. Önceden sadaka değil toplu sözleşme derdik ve rakam bazında bile olsa bu sloganın bir gerçekliği vardı. Lakin AKP açıkladığı rakamla bu sloganı bile tedavülden kaldırmıştır. Aklımızla, ailemizle, ekmeğimizle, geleceğimizle dalga geçmektedir” şeklinde konuştu.

“DOSTLAR ALIŞVERİŞTE GÖRSÜN”

AKP’nin memleket ile bir bağının olmadığını vurgulayan Kaçar, “Bugün 5,2 milyon kamu emekçisine sunulan teklif ile AKP memleket ile de kamuyla da bir derdinin ve bağının olmadığını beyan etmiştir. Bu teklifi veren de bu teklife payanda olan da memleket ile memleket insanının yoksulluğu ve geçim derdi ile bir bağı olmadığı için vatan hainidir” ifadeleri kullandı.

Masada sendika değil bir işveren temsilcisi oturduğunu belirten Kaçar, “Bugüne kadar kamu emekçilerinin gerçek mücadelesinde yer almayıp, tarafını işverenden yana seçip çadırını orada kuranları TİS masasında ne sözsel ne şekli bir yeri yoktur. AKP’de karşısında kamu emekçileri adına yetkili bir sendika değil, işveren, kendi temsilcisinin oturduğunu bildiği için tekliflerinde cüretkârdır. Bu manada izleyeceğimiz olası şey de ‘dostlar alışverişte görsün” temalı bir orta oyun olacaktır” diye belirtti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız