birgün

23° AÇIK

EĞİTİM 28.05.2020 07:20

Tüm sınavlar ertelendi, YKS ve LGS kaldı: Milyonlarca öğrenci tedirgin

Covid-19 nedeniyle ülke genelinde sınavlar tek tek ertelenirken YKS ve LGS’nin tarihlerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı. YKS’ye girecek olan Aktaş “Kronik hastalığı olan arkadaşlarımız ne yapacak?” diye sorarken, Gündoğan “Sınav stresinin üstüne bir de salgında sınava girecek olmanın stresi eklendi” dedi

Tüm sınavlar ertelendi, YKS ve LGS kaldı: Milyonlarca öğrenci tedirgin

MERAL DANYILDIZ

Covid-19 salgını nedeniyle ülke genelinde sınavlar tek tek ertelenirken, milyonlarca öğrencinin gireceği Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YKS) ve Liseye Geçiş Sınavı (LGS) haziranda yapılacak. Bu sınavlara girecek olan milyonlarca öğrenci, okul genelindeki çalışanlar, eğitimciler ve velilerin yaşadığı tedirginlik ise devam ediyor. Öğrencilerin ‘sınav ertelensin’ talebi sürerken, özellikle kronik hastalığı olan ve risk grubu bireylerle yaşayan öğrencilerin ne yapacağı belirsizliğini koruyor.

SINAV SAĞLIKTAN DAHA MI ÖNEMLİ?tum-sinavlar-ertelendi-yks-ve-lgs-kaldi-milyonlarca-ogrenci-tedirgin-736631-1.

YKS’ye girecek olan Bilal Aktaş, 2.5 milyon öğrencinin gireceği sınavın hâlâ ertelenmemesinin kendilerini umutsuzluğa sürüklediğini söyledi. “Sınav sağlıktan daha mı önemli?” diye soran Aktaş, “Ustalık-kalfalık sınavı ertelenmişken, bizimkinin ertelenmemesi nedeniyle endişe duymaktayız. Ekmek alırken bile maske takmakta zorlanıyorduk bunun bir de sınavı var. Ben mezun bir öğrenci olarak türev, integral gibi konulara çalışmışken bu konuların aniden çıkarılması da büyük oranda etkiledi. Öte yandan sınavda 6-7 kişiyle aynı anda nefes almak zorlaşacak, sınav tedirginliği maskeyle birlikte çoğalacak, okula girdiğimiz andan itibaren öğrencilerle iç içe olacağız, sosyal mesafe problemi yaşanacak. Tüm bunlar bir maskeyle çözülemez; çünkü kronik hastalığı olan arkadaşlarımız var. Ailelerimiz de çok endişeleniyor. Babamın rahatsızlığı var, bu yüzden işe gitmiyor. Belki ben salgına yakalanmış birileriyle aynı ortamda bulunacağım, belki aileme bulaştıracağım. Onlar da bunun tedirginliğini yaşıyorlar, ben de” şeklinde konuştu.

Yağmur Gündoğan da sınava haziran ayında girmenin tedirginliğini yaşayan milyonlarca öğrenciden yalnızca biri. Gündoğan, sınav stresinin üstüne bir de salgında sınava girecek olmanın stresinin eklendiğini belirtti: “Kalfalık ustalık sınavlarının ertelenme sebebi orada görevli öğretmenlerin ve öğrencilerin hayatlarının risk taşıması; ama aynı riski YKS’ye girecek öğrenciler, veliler, öğretmenler de taşıyor. Daha çok kişinin hayatı söz konusu olacak YKS ve LGS’de. Biz sınavın ilk ertelenme kararını öğrenciler olarak olumlu bulmuştuk. Ama daha sonra erkene alınması bizler için çok ayrı bir stres yarattı.”

KRONİK HASTALIĞI OLAN ÖĞRENCİLER VARtum-sinavlar-ertelendi-yks-ve-lgs-kaldi-milyonlarca-ogrenci-tedirgin-736632-1.

Neredeyse tüm öğrencilerin evde maskeyle sınava girme denemesi yaptığını kaydeden Gündoğan, sözlerini şöyle noktaladı: “Bizim oraya gelene kadar hangi yollardan geldiğimizi denetlemeleri söz konusu değil. Sınıfta maske takıp takmayacağımızı da bilmiyoruz. Sınav sonrası salgının süreci açısından da endişeleniyorum çünkü kronik hastalığı olan birçok öğrenci var.”

ÖĞRETMENLER DE ENDİŞELİ

Öğrencilerin yanı sıra öğretmenler de salgın nedeniyle tedirginlik yaşıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) LGS’de görev alacak öğretmen bulmakta oldukça zorlandı. 15 Mayıs’ta öğretmenlere Mebbis sistemi üzerinden sınav görev isteği yapabilecekleri duyurulmuştu. Ancak öğretmenlerin sınav görevi almak istememeleri nedeniyle bu tarih güncellenerek 27 Mayıs’a kadar uzatılmıştı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız