birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Tunç Soyer: Dayanışma ile derdimize derman olacağız

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha önce hayvansal ürün satın alarak desteklediği Ardahan'da, doğu ile batı arasındaki işbirliği ve dayanışmanın önemine dikkat çekti.

BİRGÜN EGE 12.06.2021 14:43
Tunç Soyer: Dayanışma ile derdimize derman olacağız
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, doğu ile batı arasındaki işbirliğini geliştirmek ve kente destek vererek göçü de önlemek için Ardahan'ı ziyaret etti.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir'in yanı sıra Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçi, Artvin'in Şavşat İlçe Belediye Başkanı Nihat Acar, Kars'ın Susuz İlçesi Belediye Başkanı Oğuz Yantemur, Ardahan'ın Damal İlçesi Belediye Başkanı Ergün Önal, Ardahan CHP İl Başkanı Yalçın Taştan, CHP Artvin İl Başkanı Ahmet Biber, CHP Kars İl Başkanı Taner Toraman, CHP Iğdır İl Başkanı Yardım Ertantaş, CHP Erzurum İl Başkanı Bülent Oğuz ve çok sayıda yurttaş karşıladı. Kendisini bekleyenlerle tek tek selamlaşan Soyer, Ardahan'daki gelişmelere yönelik bilgi aldı.

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Tunç Soyer'in ziyaretinden dolayı çok mutlu olduğunu ifade etti. İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer'in verdiği destek sayesinde Ardahan tarihinde ilk defa bir kadın kooperatifi kurulduğunu söyleyen Faruk Demir, Soyer'in bu hamlesiyle kentte değişim ve dönüşümü sağladığını belirtti.

tunc-soyer-dayanisma-ile-derdimize-derman-olacagiz-886940-1.

“GÜCÜMÜZÜ DAHA ÇOK BÜYÜTECEĞİZ”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de Ardahan'a verdikleri destekleri anlattı. Ardahan Kadın Girişimi Kooperatifi’nden 22 ton karkas et alımı gerçekleştirdiklerini hatırlatan Tunç Soyer, dayanışmanın önemine dikkat çekti. Ardahan'ın olağanüstü bir kent olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kente düzenledikleri ziyaretin gerekçelerini şu sözlerle anlattı: “Dayanışmayı çok önemsediğimiz için buradayız. Dayanışmayı pandemi sürecinde çok gördük ama en çok da 30 Ekim İzmir depremi sırasında gördük. Depremde Türkiye'nin her yerinden, herkes İzmir'in derdine derman olmak için, yaralarını sarmak için koştu. Ve o zaman gördük ki bizim birbirimize ihtiyacımız var. Ve bu dayanışmayı sadece afet zamanlarında değil hayatın normal akışında da yapmayı başarabilsek, gücümüzü daha çok büyüteceğiz. Dayanışma dünyanın en güzel işlerinden biri. Gücü büyüten bir şey.”

“ÜRETİCİ PAZAR İMKANI BULACAK”

Ardahan'da büyükbaş hayvancılık yaptığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Büyükbaş hayvanlar meralarda besleniyor. Maliyet girdisi düşük. Hayvanlar serbest dolaştığı için çok daha sağlıklı ürün veriyor. Bu batıda olmayan bir şey. Meralar giderek küçülüyor. Ama biz İzmir ile Ardahan arasında bu anlamda işbirliği yapabileceğimizi gördük. Buradaki büyükbaş hayvan eti, İzmir'deki insan için hem daha sağlıklı, hem daha lezzetli. Su kaynaklarımızı da koruyan bir şey. Yani biz kuraklıkla mücadele etme anlamında buradaki büyükbaş hayvancılığa destek vererek bir güç yakalamış oluyoruz. Ardahan da büyükbaş hayvanını pazarlama imkanı bularak, üreticinin emeğine sahip çıkıyor. Bu dayanışma her iki tarafa da kazanç sağlıyor. Burada et işleme tesisi kuracağız. Bununla birlikte büyükbaş hayvanın etini satın alarak İzmir'e taşıyacağız. İzmirli daha sağlıklı hayvansal ürünler tüketecek. Buradaki üretici de emeğinin karşılığını kazanacak. Bu doğu ile batı arasında dengeyi de sağlayacak. İnsanlar topraklarını terk etmeyecek. Bizim birbirimize ihtiyacımız var” dedi.

Soyer'in Ardahan temasları gün boyu sürecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun