birgün

25° PARÇALI AZ BULUTLU

Tunç Soyer, Murat Dağı'ndaki Karapınar Şelalesi’nde: "Bugüne kadar yapılan tahribatları gidermek mümkün"

Ege Belediyeler Birliği ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Temiz Gediz Temiz Körfez” sloganıyla başlattığı havza turunun ilk gününde kaynağında temiz olan Gediz Nehri’nin hangi noktalarda kirlenmeye başladığını yerinde gözlemledi. Soyer, "Bugüne kadar yapılan tahribatları gidermek mümkün. Çünkü kaynağında doğmaya devam ediyor" dedi.

BİRGÜN EGE 15.07.2021 09:50
Tunç Soyer, Murat Dağı'ndaki Karapınar Şelalesi’nde: "Bugüne kadar yapılan tahribatları gidermek mümkün"
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Tunç Soyer, İzmir Körfezi'ne akan Gediz Nehri’ndeki kirlilik kaynaklarını tespit etmek için “Temiz Gediz Temiz Körfez” sloganıyla başlattığı havza turu kapsamında ilk olarak Kütahya'nın Çukurören köyüne gitti. Tunç Soyer'i köyde CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Gediz İlçe Başkanı Süleyman Mutlu ile partililer, muhtarlar ve köylüler karşıladı.

“ÇOK GEÇ KALMADAN DOĞAYI TEMİZLEMEK ZORUNDAYIZ”

Doğanın önemine değinen Soyer, “Milliyetçilik, yurtseverlik, yaşadığın toprağa, ağaçlara, suya ne kadar sahip çıktığınla ölçülür. Benim için milliyetçiliğin en temel ölçüsü budur. Dereler toprağa can veriyor. Ama biz yıllardır buralara o kadar hoyrat davrandık ki kendi damarına nasıl zehir zerk etmek cehaletse, biz de kendi derelerimize aynı cehaletle zehir enjekte ettik ve kirlettik. Daha çok geç kalmadan onu korumak, temizlemek, kirlenmesini engellemek zorundayız” diye konuştu.

GEDİZ NEHRİ’NİN KAYNAĞINDAN SU İÇTİ

Soyer, turun ilk durağında Çukurören Havzası’ndaki Kesiksöğüt çeşmesini inceledi ve ardından Gediz Nehri’nin doğduğu Murat Dağı'ndaki Karapınar Şelasi'ni ziyaret etti. Kaynağa kadar giderek buradan su içen Soyer, gördüğü manzara karşısında adeta büyülendiğini ifade ederek “Burada mucizeye tanıklık ediyorum. Dünyanın belki de en güzel noktalarından birindeyiz. Olağanüstü güzellikte. Bütün görkemiyle ortaya çıkmış ve bunu görmek bizde olağanüstü duygular uyandırıyor. Muazzam bir güzellik” dedi.

tunc-soyer-murat-dagi-ndaki-karapinar-selalesi-nde-bugune-kadar-yapilan-tahribatlari-gidermek-mumkun-899281-1.

“BUGÜNE KADAR YAPILAN TAHRİBATI GİDERMEK MÜMKÜN”

Kaynağından pırıl pırıl akan suyun geçtiği güzergahlarda insan eliyle kirlendiğini, eşsiz güzelliğin tüketildiğini ifade eden Soyer, şunları söyledi: “Bu eşsiz güzelliğin nasıl mahvedildiğini düşünüyorum. Cam gibi, berrak, lezzetli su aktıkça zehre dönüşüyor. Buna izin vermeyeceğiz. Bugüne kadar yapılan tahribatları gidermek mümkün. Çünkü kaynağında doğmaya devam ediyor. Doğa çok güçlü. Varlık savaşı veriyor adeta. Gediz Nehri hayat vermeyi sürdürüyor. O hayat verdikçe biz onu yok etmeye çalışan ne kadar güç varsa onunla mücadele edeceğiz.”

Soyer, insan elinin değmediği, sanayi atıklarıyla kirlenmemiş bir cennette olduklarını belirterek, “Bu güzelliği, hayat kaynağını tahrip etmeye kimsenin hakkı yok. Bizler doğayı, suyu ve toprağı koruyup gelecek kuşaklara miras bırakacağız” diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Uşak'ın Gediz Belediyesi'ne ait atık su arıtma tesisinde de incelemelerde bulunarak, yetkililerden bilgi aldı. Ardından Gediz esnafını ziyaret eden Soyer, Gediz Nehri’ne atıkların karıştığı ilk nokta olarak bilinen Fırdan köyünde de incelemelerde bulundu.

TURUN İLK GÜNÜ UŞAK’TA SONA ERDİ

İlk günün sonunda Uşak’a geçen Soyer ve beraberindeki heyeti CHP il ve ilçe teşkilatlarının üyeleri karşıladı. Soyer, izlenimlerini aktarırken, “Çok içler acısı bir tablo ile karşı karşıyayız. İşin daha vahimi de bunun farkında olan insan çok az” dedi.

Uşak'taki toplantıda konuşan Soyer, Gediz Nehri’ndeki kirliliği önlemek için başlattıkları çalışmayı iki yıldır planladıklarını söyledi. Soyer, “Türkiye çok ciddi kuraklık tehdidi ile karşı karşıya. Üretici arkadaşlarımız çok iyi biliyorlar ki yer altı su kaynakları tükeniyor. Bu yıl yağmur yağdı, kuraklık tehdidi ortadan kalktı, diye bir şey yok. Çünkü kaybettiğimiz kaynaklar bir yılın yağmuru ile geri gelecek gibi değil. Kuraklık tehdidi aynı zamanda kirlilik tehdidi demek” diye konuştu. İklim krizinin kendini ani sel baskınları, değişiklik gösteren hava olayları ile iyice gösterdiğini dile getiren Soyer, “İklim değişikliği, küresel ısınma nedeniyle etkisini artırarak devam ediyor. Ayrıca yanlış tarım politikalarıyla da zaten azalan su kaynaklarını har vurup harman savurmaya devam ediyoruz. Bir yandan da kirletmeye devam ediyoruz. Çok içler acısı bir tablo ile karşı karşıyayız. İşin daha vahimi de bunun farkında olan insan pek az” dedi.

“ŞİMDİ SİYASET YAPMAMIZ LAZIM”

Tunç Soyer, “Siyaset eğer hayatı değiştirme sanatıysa şimdi siyaset yapmamız lazım. Tam da burada siyaset yapmamız lazım. O siyaset toprağımıza, suyumuza, ağacımıza sahip çıkmaktan geçiyor. Milliyetçilik dediğiniz şey bu toprağın damarları olan nehirlerini, hayat kaynağı olan göllerini, dağlarını, ağaçlarını, çiçeklerini korumaktan geçer. Kimse bana bunun dışında milliyetçilik hamaseti yapmasın. Milliyetçilik bu toprağın bereketine ve bolluğuna sahip çıkmak demektir. Yurtseverlik bu memleketin can damarları olan nehirlerinin temiz akması için mücadele etmek demektir. Milliyetçilik budur ve bize de milliyetçilik, yurtseverlik yakışır. Onun için Gediz’e sahip çıkacağız” dedi.

“GEDİZ’İN ZEHİR AKMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ”

Bütün ülkenin müsilajı konuştuğunu belirten Soyer, “Müsilajı yaratan kirlilik kaynakları ortadan kalkmadığı sürece, siz istediğiniz kadar denizin üzerinde temizlik yapın. Onu kirleten kaynaklar devam ediyor. Ergene Nehri zehir akıyor. Gediz’in zehir akmasına izin vermeyeceğiz. Burada Türkiye tarımsal üretiminin yüzde 10'u gerçekleşiyor. O nedenle bu sorun sadece İzmir'in değil, İstanbul ve Ankara'nın da sorunu. Zehirli gıda tüketiliyor. Biz toprağımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

“KİRLİLİK 8 KENTİ VE 6 MİLYON İNSANI ETKİLİYOR”

CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'e yaptığı bu çalışmadan dolayı teşekkür ederek, şunları söyledi: “Yaptığınız önemli ve duyarlı görevden dolayı teşekkür ediyorum. Menderes Havzası'nda yaklaşık 6 milyon insan yaşıyor. Gediz Nehri Murat Dağı'ndan çıkarak 8 kenti, yaklaşık 6 milyonu etkiliyor. İnsanların yedikleri domatesten, bibere kadar her türlü sebze ve meyveyi etkileyen suyun kirliliğinin takibini yaptığınız için tekrar teşekkür ediyorum.”

tunc-soyer-murat-dagi-ndaki-karapinar-selalesi-nde-bugune-kadar-yapilan-tahribatlari-gidermek-mumkun-899280-1.

“GEDİZ NEHRİ CAN ÇEKİŞİYOR”

CHP Uşak İl Başkanı Dr. Ali Karaoba ise Gediz Havzası’nda her biri altın kadar değerli olan birçok ürünün yetiştiğini söyleyerek, “Üzerinde dört mevsim boyunca sürekli olarak tarım yapılabilen, dünyada eşi benzeri olmayan bir havza. Her türlü ürünün yetiştiği ve tarımsal olarak ülke ekonomisine en büyük geliri sağlayan bir bölge. Böyle önemli bir bölgeyi sulayan Gediz Nehri can çekişiyor. Verilen tavizler sonucu sanayi tesislerinin zehirleri atıklarıyla bu nehir ölümcül derecede kirletiliyor. Biz doğayı korudukça doğa da bizi korur. Bugün sorunun yerinde tespiti ve çözüm önerileri için aramızda bulunan değerli isimlere teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantıya CHP PM Üyesi Rıfat Nalbantoğlu, CHP Uşak Milletvekili Özkan Yalım, CHP Uşak İl Başkanı Ali Karaoba, CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, CHP Kütahya İl Başkanı Zeliha Aksaz Şahbaz, CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Uşak Sivaslı Belediye Başkanı Hürriyet Şafak, partililer ve sivil toplum örgütlerinden temsilciler katıldı.

OSB'LERDEN DERELERE DEŞARJ EDİLEN KİRLİLİĞİ İNCELEDİ

Daha sonra Tunç Soyer, organize sanayi bölgelerinin kirlettiği dereleri inceledi. "Gördüğü muhteşem güzelliğin hafızasında hala çok taze olduğunu" dile getiren Soyer “O görüntüden bir kaç saat sonra yatağında akan bu zehri görüyoruz. Hakikaten insanın içi parçalanıyor. Çok üzücü. Bir tek şeye inanıyorum ve umutlanıyorum. Bu kirliliği durdurursak, bu nehir ve bunun yarattığı ekosistem kendini toparlayarak iyileştirebilir. Ve dolaysıyla da bizim havzalarımızda sadece silajlık mısır ya da yonca değil her türlü ürün yetişebilecek hale gelir. Bu mümkün” dedi.

Soyer’in Gediz Havzası’ndaki inceleme turu 4 gün sürecek ve 17 Temmuz Cumartesi günü Foça’daki basın toplantısıyla sona erecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun