birgün

28° AÇIK

Tunceli Valiliği'nden HDP'li 7 vekil hakkında suç duyurusu

Dersim'de 2 gün önce Aysel Doğan’ın cenazesinde çıkan olaylarda gözaltına alınan M.Ç., tutuklandı. Tunceli Valiliği de 7 HDP'li milletvekili hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıklayarak "Valiliğimizce provokasyonun mimarı başta Tunceli HDP Milletvekili Alican Önlü olmak üzere diğer tüm HDP milletvekilleri ile provokatörler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulmuştur" dedi.

GÜNCEL 16.05.2022 19:09
Tunceli Valiliği'nden HDP'li 7 vekil hakkında suç duyurusu
Abone Ol google-news

Almanya'da tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Barış Grubu üyesi Aysel Doğan'ın cenazesi memleketi Dersim'e getirilmişti, polis Doğan'ın cenazesine katılmak isteyenlere müdahale etmişti.

Yaşanan olaylar üzerine Tunceli Valiliği de, HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü’nün TOMA'ya taş attığını ileri sürmüş, gruba orantılı müdahale edilip milletvekillerine herhangi bir fiziki müdahalede bulunulmadığını iddia etmişti.

Tunceli Valiliği'nden konu ile ilgili olarak yapılan ikinci açıklamada, defin işlemini provoke ettikleri gerekçesiyle 7 HDP'li milletvekili hakkında suç duyurusunda bulunulduğu belirtildi.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere 14.05.2022 günü terör örgütüyle irtibat-iltisak yönünden çok sayıda suç kaydı bulunan ve yurt dışında hayatını kaybeden bir şahsın defin işlemi yakınları tarafından yerine getirilmiştir. Defin işlemini provoke ederek ilimizde oluşan huzur ve güven ortamını bozmak isteyen; aralarında başta Tunceli HDP milletvekili Alican Önlü, diğer illerden gelen HDP milletvekilleri ve yine çoğunluğu diğer illerden gelen kişilerin olduğu bir grup tarafından çıkarılmak istenilen olaylara da güvenlik kuvvetlerimizce anında müdahale edilmiş, hukuk çerçevesinde Valiliğimizce tüm tedbirler alınmıştır. Bu esnada, aralarında HDP milletvekillerinin de bulunduğu ilimizin huzurunu bozmak isteyen grup içerisinden bir şahsın atmış olduğu taşla kahraman bir arkadaşımız yaralanmıştır. Kahraman arkadaşımıza taş atan şahıs, derhal güvenlik güçlerimizce yakalanarak gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan M.Ç. isimli şahıs daha sonra çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. Kahraman polisimizin sağlık durumu iyi olup arkadaşımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Valiliğimizce provokasyonun mimarı başta Tunceli HDP milletvekili Alican Önlü olmak üzere diğer tüm HDP milletvekilleri ile provokatörler hakkında Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. Hiçbir terör örgütünün ve teröre müzahir grubun ilimizin huzurunu kaçırmasına müsaade edilmeyeceği hususu; Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur.” (DHA)

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol