birgün

12° AÇIK

Tunus'tan Erdoğan'ın açıklamalarına tepki: Bu yorumlar kabul edilemez

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Tunus Parlamentosu'nun feshedilmesine ilişkin açıklamalarına Tunus Dışişleri Bakanlığı tepki gösterdi. Bakanlık, "Tunus, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından duyduğu şaşkınlığı ifade etmektedir. Bu yorumlar kabul edilemez" açıklamasını yaptı.

SİYASET 06.04.2022 10:06
Tunus'tan Erdoğan'ın açıklamalarına tepki: Bu yorumlar kabul edilemez
Abone Ol google-news

Tunus Dışişleri Bakanlığı, Tunus Parlamentosu'nun Cumhurbaşkanı Kays Said tarafından feshedilmesine tepki gösteren AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarına yanıt verdi. Açıklamada, "Bu yorumlar kabul edilemez" denildi.

Cumhurbaşkanı Said tarafından Tunus Parlamentosu'nun feshedilmesine tepki gösteren Erdoğan'a yanıt geldi.

Tunus Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Tunus, Türkiye Cumhurbaşkanı'nın açıklamasından duyduğu şaşkınlığı ifade etmektedir. Bu yorumlar kabul edilemez. Tunus dost ülkelerle yakın ilişkiler kurma gayreti içindedir ancak kararlarının bağımsızlığına da bağlıdır ve egemenliğine müdahaleyi reddeder" ifadeleri kullanıldı.

BÜYÜKELÇİ DIŞİŞLERİNE ÇAĞRILDI

Tunus Dışişleri Bakanı Osman Cerendi de Twitter'dan yaptığı açıklamada, konuyla ilgili olarak Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu'yla bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini duyurdu.

Cerendi ayrıca Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp'ın da Erdoğan'ın yorumlarının Tunus tarafından reddedildiğinin ifade edilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldığını bildirdi.

ERDOĞAN NE SÖYLEMİŞTİ?

Tunus'taki gelişmelere ilişkin açıklama yapan Erdoğan, "Tunus'ta 30 Mart 2022 tarihinde Genel Kurul oturumu düzenleyen Halkın Temsilcileri Meclisi'nin feshedilmesini ve oturuma katılan milletvekilleri hakkında soruşturma başlatılmasını üzüntüyle karşılıyoruz. Bu gelişmelerin, Tunus'ta demokratik meşruiyetin tesisine yönelik sürdürülen geçiş sürecine zarar vermemesini ümit ediyor, seçimlere ilişkin açıklanan Yol Haritası'nın hayata geçirilmesine önem atfediyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan, şunları söylemişti: "Demokrasi seçilmişler ile atanmışların birbirlerine saygısının tecessüm ettiği bir sistemdir. Tunus'taki gelişmeleri demokrasinin lekelenmesi olarak görüyoruz. Seçilmişlerin bulunduğu Meclis'in feshi, Tunus'un geleceği açısından düşündürücüdür ve Tunus halkının iradesine bir darbedir. Türkiye olarak, bu kritik süreçte dost ve kardeş Tunus'un ve Tunus halkının yanında olmaya devam edeceğiz."

NE OLMUŞTU?

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz 2021'de Temsilciler Meclisi çalışmalarını askıya almasına karşı çıkan milletvekilleri 30 Mart'ta çevrim içi oturum düzenlemişti.

Meclis'teki 217 milletvekilinden 121'inin katıldığı oturumda Said'in 25 Temmuz olağanüstü kararlarının iptali için sunulan yasa tasarısı onaylanmıştı.

Çevrim içi oturum düzenlemesini "yasa dışı" olarak değerlendiren ve milletvekillerini başarısız bir "darbe girişiminde" bulunmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Said ise aynı gün Meclis'i feshettiğini duyurmuştu.

Bu gelişmenin ardından 31 Mart Perşembe günü Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi, 30 milletvekilinin Terörle Mücadele Şubesi tarafından sebep gösterilmeksizin ifade vermeye çağrıldığını açıklamıştı. Gannuşi ayrıca parlamentonun feshedilmesi kararını da reddettiğini belirtmişti.

1 Nisan Cuma günü Gannuşi ve beraberindeki milletvekilleri Terörle Mücadele Şubesinde ifade vermelerinin ardından 5 Nisan’da cumhuriyet savcılığına ifade vermek üzere serbest bırakılmışlardı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol