İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in 6-7 ay önce AKP’li üst düzey yöneticilerinden biri ile yaptığı görüşmede, “Kendim yönetirim ve bürokratları ben atarım” dediğini ve iplerin o yüzden koptuğunu öne sürdü.

Turhan Çömez'den Mehmet Şimşek iddiası: 'Bürokratları ben atarım' dedi, ipler koptu

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, Halk TV’de konuk olduğu Kayda Geçsin programında AKP’nin teklifini reddeden eski Maliye Bakanı Mehmet Şimşek hakkında iddialarda bulundu.

Çömez, Şimşek'in 6-7 ay önce AKP’li üst düzey yöneticilerinden biri ile yaptığı görüşmede, “Kendim yönetirim ve bürokratları ben atarım” dediğini öne sürdü.

Çömez, AKP’nin HÜDAPAR, Yeniden Refah Partisi ve Mehmet Şimşek ile yaptığı görüşmelere ilişkin “İki temel durum var söz konusu üç olayla ilgili. AKP panikte, şaşırmış durumda ağır bir panik halinde bütün tuşlara aynı anda basıyor olayı sevk ve idare edemiyor” dedi.

Çömez, konuşmasının devamında şunlara yer verdi:

"Aslında Mehmet Şimşek'le 6-7 ay evvel Ankara'da görüştüler. Kiminle görüştüğünü biliyorum, AKP'nin üst düzey yöneticilerinden biriyle görüştü. Bu görüşmede açıkça Mehmet Şimşek 'varım' dedi ama şartlar sundu. Ben AKP çevrelerinden bunu biliyorum. Mehmet Şimşek yalanlarsa görüştüğü ismi de veririm.

Mehmet Şimşek 'kendim yönetirim ve bürokratları ben atarım' dedi. Orada ipler koptu. Buna rağmen aylar sonra yeniden AKP bu hamleyi yaptı. Bu AKP'nin içinde bulunduğu derin paniği yansıtıyor. 6-7 ay evvel konuşmuşsunuz değerlendirmişsiniz bir dahaki görüşmeyi de buna göre yapmaları gerekirdi.

Belli ki burada aradaki aracılar hem Şimşek'e hem Erdoğan'a bunları aktarmamışlar. Ben eminim Mehmet Şimşek tekliflerini yinelemiştir. Fakat muhtemelen Erdoğan'a Mehmet Şimşek'in beklentileri korkudan, panikten ve endişeden iletilmedi.

Reuters'ın haberi sızdırılmış bu rastgele yapılmadı. Bu kadar büyük hazırlık sonucunda bir açıklama beklenirdi ama içeride 'Madem bunu kabul etmedin biz durumu kurtaralım' dediler ve sadece paylaşımlar yapıldı.”