birgün

29° AÇIK

GÜNCEL 25.07.2020 06:00

Turizm ilçelerinde yine ranta kapı aralandı: Kamu arazileri otel ticaret ve konut alanı oldu

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın onayıyla Kemer, Didim ve Bodrum gibi turizm ilçelerinde yer alan özelleştirme kapsamındaki kamu arazilerinin imar planları otel, konut, ticaret ve cami alanı olarak düzenlendi. Aksaray’da bulunan bir kamu arazisi de 15 milyon TL’ye satıldı.

Turizm ilçelerinde yine ranta kapı aralandı: Kamu arazileri otel ticaret ve konut alanı oldu

İSMAİL ARI

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ile ilgili kararlar AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla dün Resmi Gazete’de yayımlandı. Yayımlanan kararlara göre, Adana’nın Yüreğir, Eskişehir’in Tepebaşı, İzmir’in Karşıyaka ile Antalya’nın Kemer, Aydın’ın Didim ve Muğla’nın Bodrum gibi turizm ilçelerinde bulunan özelleştirme kapsamındaki arazilerin imar planları otel, konut, ticaret ve cami alanı olarak düzenlendi. İmar planları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı. Arazilere ilişkin bir sonraki adım ise satışa çıkarılmaları olacak.

KEMER’DEKİ KAMU ARAZİSİNE OTEL

Mülkiyeti Hazine adına kayıtlı olup özelleştirme programında bulunan Antalya’nın Kemer İlçesi’ndeki kamu arazisinin en çok dört kat izni ile otel alanı olarak kullanımının önü açıldı. Muğla’nın Bodrum ilçesindeki Bitez Mahallesi’ndeki alan ise gelişme konut alanı, sosyal tesis alanı, teknik altyapı alanı, kumsal-plaj, park, genel otopark ve yol kullanım alanı olarak belirlendi.

Muğla Bodrum’daki Gökçebel Mahallesi’nde bulunan özelleştirme kapsamındaki kamu arazisine ilişkin de ticaret, konut alanı, park, yol ve genel otopark alanı kullanım kararları getirildi. Bodrum’un Gökçebel Mahallesi’ndeki bir başka arazi de ticaret, konut alanı, gelişme konut alanı, rekreasyon alanı, park ve yol kullanım alanına dönüştürüldü. Aydın Didim’deki özelleştirme kapsamında bulunan kamu arazisini de gelişme konut alanı, ticaret alanı, cami, açık spor tesisi alanı, çocuk bahçesi, ağaçlandırılacak alan, trafo alanı, park ve yol kullanım alanına dönüştüren imar planları onaylandı.

AKSARAY’DA SATIŞ

Aksaray’ın merkez ilçesi Ereğlikapı Mahallesi’ndeki 4 bin 673 metrekare yüzölçümlü taşınmazın, yapılan ihale sonucu 15 milyon lira bedelle en yüksek teklifi veren Mehmet Karaca’ya satılmasının kararlaştırıldığı açıklandı.

KAMU TAŞINMAZLARI ÖZEL SEKTÖRE

Resmi Gazete’de ‘Kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisi hakkında yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik’ de yayımlandı. Yönetmelik değişikliğiyle kamu taşınmazlarının turizm yatırımlarına tahsisinin düzenlendiğini vurgulayan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, BirGün’e yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “Kamu mülkiyetindeki arazilerin özel kullanımlara tahsisinin önünün açılması ve özelleştirilmesi kamu yararına aykırı uygulamalar. Halka ait olan taşınmazlar, plan değişiklikleri marifetiyle veya doğrudan ihale düzenlenerek satılamaz. İktidarın hatalı politikalarının bedeli, kamusal alanların özelleştirilmesiyle karşılanamaz. Sadece geride bıraktığı tahribatı büyütecek uygulamalardır ve bu nedenle tüm ilgili çevrelerin kararlılıkla karşı durması gerekmekte.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol